| Alecsandra_Vartolomei_1993 a întrebat:

Eu trec in clasa a VIII-a si ma tot intreb cum este examenul. Mie frica sa nu i-au o nota mica si sa nu merg la liceul pe care il doresc. Imi puteti da o idee despre cum ar fi examenul? Va rog!

Răspuns Câştigător
| EmmaEu a răspuns:

Hey!
Ei bine, eu abia am scapat de asta. Sincer, aveam atatea emotii incat m-au cam afectat si nu a iesit exact asa cum mi-am dorit initial, insa asta m-a ajutat sa ma reorientez asupra profilului. In fine, asta e mai pe la urma.
Primele emotii le vei avea la simulari. Ei bine, la simulare aveam o senzatie foarte degajata si am luat 8, 5 la romana si 8, 75 la mate (iti vei face o idee despre diferenta dintre notele de la simulare si examen). Am fost destul de suparata pe notele astea, insa am reusit sa recuperez cat de cat si la examen am luat 9, 5 la romana si 9, 6 la mate. Insa au fost copii care au avut evolutii de cate doua puncte de la simulare si pana la examen. Ceea ce vreau sa iti zic este ca notele de la simulare sunt orientative si inselatoare si daca se intampla ceva, sa nu te superi, sa le ignori. De ce am vorbit de asta? Pentru ca toate astea sunt legate. De la simulari si pana la repartizare, e un lant impenetrabil.
Ei bine, atmosfera din ultimele zile pana la examen. Sa zicem cam ultima luna. In timpul asta, trebuie sa tragi cat mai poti, sa faci cat mai multe teste si sa repeti la romana operele pe care trebuie sa le stii pe dinafara in mod agresiv. In ultima saptmana, te poti relaxa. Te mai poti uita pe ceva, insa lejer, iar in ultimul weekend daca mai vrei sa mai citesti ceva, doar la romana, pana la mate mai ai timp. Eu am facut pe robotul pana in ultima clipa si ei bine, am fost "supra-incarcata". Am avut lipsa de inspiratie la ultima compunere (oricum nu sunt fan naratiuni). Am fost atat de speriata de prima compunere, imi era frica de caracterizari, roman, etc, incat am uitat sa iau in calcul imaginatia la cea de a doua.
La matematica, ai grija sa fie totul perfect pana la subiectul 3, ar fi pacat sa pierzi la primul subiect sau la al doilea. La subiectul 3, cand observi ca esti in impas, du toate liniile care iti vin in cap: mediane, bisectoare etc. Scrie orice unghi il ai, noreaza-l pe figura pentru ca sigur iti va arata ceva si iti va deschide o metoda de a rezolva. Daca nu ai elemente suficiente pentru a aplica o teorema, pune tot ce ai pe ciorna si fa un semn la ce iti lipseste, s-ar putea sa uiti ca nu ai demonstrat ceva si sa il treci pe foaia de examen asa, neargumentat si vei pierde. Schema asta e optionala, e un sfat prietenesc.
Nu o sa ai timp sa ai emotii, vei fi prea concentrata si in transa ca sa le simti. Plus ca doua ore trec repede rau de tot.
Cam asta e cu examenul, apoi rezultatele.
Faci contestatie doar dupa ce te-ai consultat cu un profesor, pentru ca se si scade, asa, fara regrete. Eu am facut contestatie, iar de la notele de mai sus, am ajuns la 9, 45 la ambele. Insa am trecut peste.
Dupa astea, analizeaza bine ierarhia cu toti absolventii. La prima mana, erau 26 de copii cu media 9, 55, aproape o clasa intreaga. Se reaseaza dupa ce se pune media de 5-8 care face diferenta.
Optiunile. Ei bine, aici conteaza ce primeaza, liceul sau profilul. Eu voiam siinte ale naturii la cel mai bun liceu din oras, insa am intrat la stiinte sociale. Puteam sa intru lejer la stiinte ale naturii la al doilea cel mai bun, insa a contat mai mult liceul si ma gandeam ca ma voi transfera din clasa a-10-a, insa m-am reprofilat. Voiam ceva le medicina, insa mi-am dat seama ca nu as putea face fata. Optiunile trebuie sa fie cat mai realiste, cat mai multe. Chiar daca ai impresia ca nu intri undeva, nu pierzi daca pui acea optiune. Poate vei avea o surpriza.
Aceasta a fost perspectiva mea si sper sa iti fie oarecum de folos. Anul urmator va fi mai greu, vor si mediile putin mai mici fata de anul acesta. Daca mai ai intrebari sau nelamuriri, intreaba-ma. Succes la examen!

| Alecsandra_Vartolomei_1993 explică (pentru EmmaEu):

Mulțumesc mult pentru răspunsul ăsta lung! ❤ Ai vrea să vorbim în privat să te mai intreb despre examen?

8 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Uita-te la subiectele din anii trecuti ca sa vezi cum a fost.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Daca ai note foarte mici la generala, ai de ce sa te temi. daca iti merge mintea, faci exercitii de examen si nu o saai problemewinking

| DaCumSaNu a răspuns:

Mi-e*
iau*

| nene14 a răspuns:

Pai la mate cam orice prost(in viziunea mea)poate sa ia un 6 poate un 7 dar mai mult 8, 9. 10 trebuie sa muncesti ceva mai mult.Eu am luat acum 3 ani(acum trec pe clasa a XII-a) parca 9 la ambele sau 8.90 la mate si 9 la romana.In fine ai prins ideea.La romana nu e extrem de greu e chiar usor si poate relaxant atat timp cat stii trasaturile genurilor.Si mai trebuie sa stii si ceva gramatica...dar chiar si fara aia si daca ai un scris frumos doar cu partea de literatura poti sa iei lejer un 7-8. Observ ca ai o mare problema cu ortogramele.
In primul rand mi-e frica se scrie mi-e frica...asta doar daca nu esti vorbitoare de maghiara si vorbesti fara predicat.Si i-au o nota mica nu se scrie i-au se scrie iau ca e verb si nu e o forma neaccentuata de pronume.Iti recomand sa iti fixezi aceste probleme.

| Ciubotariu_Teodora_1999 a răspuns:

Examenul e foarte usor! Am dat examenul acum o luna si a fost chiar usor.Bine,recunosc ca sunt anumite "capcane" in care, noi elevii picam din neatentie.Totul consta mai mult in atentie.De exemplu la simulare am pierdut 15-20 de puncte din neatentie...N-ai de ce sa te temi! La romana trebuie sa ai grija la redactare(cand pui CRATIMA sau nu; mama ei de CRATIMA ca-i pusa gresit; punctuatie)pentru ca acolo ai 14 puncte**poate nu se va mai schimba pana in toamna**; sa targi cat mai mult de argumente, sa dezvolti ideile si ATENTIE la gramatica! Mereu vor da cate o functie sau valoare mai dificila, iar la simulare daca vei pierde 0, 1 nu va fi nenorocire, dar la admitere daca acel 0, 1 te ajuta sa intri pe o anumita specializare vei innebunilaughing.Ca de exemplu daca vrei sa intri la specializarea x, iar media ultimului admis e 8, 65, iar a ta e 8, 64... e naspa.
La mate totul e atentia! Chiar nu stiu ce sa zic mai mult de atat!
Daca nu ma insel(nu stiu sigur)de la anul nu va mai conta media din clasele V-VII :/Bafta!

| Dorian1997 a răspuns:

Hey si eu tot a opta trec.
Sa stii ca, dupa mine, examenul la mate este foarte usor, la romana ai ceva de invatat, insa daca te pregatesti din timp va fi ok. Poti gasi carti in care vei vedea exemple si probabil va vor recomanda profele de mate si romana din ce carti sa lucrati.

| Ioana990 a răspuns:

Trebuie sa inveti mult pentru a intra la liceul dorit. Simularile vor fi grele, dar examenul va fi mai usor.