| SweetChild1 a întrebat:

Sunt în clasa a VIII-a și sunt sigură că vreau să dau la profilul științe sociale, având în vedere că mă descurc la materiile respective. Îmi doresc să urmez cel mai bun liceu din oraș, dar îmi este foarte frică de faptul că nu voi intra, fiindcă cea mai mică medie de anul trecut la acest profil a fost 8, 73. Eu nu mă prea descurc la matematică, bine, sunt cam de nota 7. Am inceput să iau ore. Cred că voi lua la evaluare în jur de media 8, 30, iar media generala din clasa a V-a până acum în a VIII- a este de aproximativ 9, 11. Acum vreau să vă întreb, atunci când voi completa fișa la ce licee vreau să intru și pun mai întâi profilele de la liceul respectiv, pot intra, chiar dacă am media puțin mai mică decât cea de la admitere? Cine mă ajută primește funda.

2 răspunsuri:
| Skrilly a răspuns:

Nu acum la bun draga mea daca esti atat de desteapta cum zici nu te duce capul sa iti dai seama ca mediile variaza de la an la an...

| FataAnonimaaa a răspuns:

Depinde.
De la an la an mediile cresc/ scad in functie de examenul de capacitate.
Eu zic sa scrii mai intai liceul si profilul la care vrei cu adevarat sa intri si apoi celelalte licee si profile. Daca vrei neaparat la un liceu anume scrie toate profilele de la acel liceu si apoi te poti transfera foarte usor vorbind cu directorul la profilul la care ai vrut de la inceput. Asa au facut niste colegi de ai mei. Vroiau neaparat la un anumit liceu la profil mate-info. Nu intrau la mate- info si au scris si celelalte profile de la liceul respectiv. Au intrat la alt profil apoi s-au transferat foarte usor la mate-info.
Sper ca te-am ajutat.
Funda? kiss