| ciopraga a întrebat:

Salut, exista o regula la geometrie care spune ca la unghiuri congruente se opun laturi congruente. Intrebarea mea este daca aceasta teorie accepta si reciproca. Adica daca la laturi congruente se opun unghiuri congruente.

3 răspunsuri:
| MunteanuIoan a răspuns:

La ce figura geometrica?

| ciopraga explică (pentru MunteanuIoan):

Triunghi

| MunteanuIoan a răspuns (pentru ciopraga):

Daca e isoscel(are 2 laturi egale), unghiurile ALATURATE a doua laturi sunt congruente. In proprietatiile triunghiului isoscel scrie ca are doua laturi congruente, si unghiurile de la baza congruente
Uite o poza, cele marcate la fel sunt congruente http://scr.hu/25o6/ndc4k