| FlorinCatop a întrebat:

Salut, imi poate spune va rog cineva cand ma pot transfera la alt liceu, adica in ce modul, mersi mult anticipat

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu 1-2 saptamani INAINTE de inceperea anului scolar, poti sa faci cerere de transfer si daca intrunesti conditiile cerute de Ministerul Educatieie si invatamantului, ti se poate aproba transferul.

| FlorinCatop explică (pentru Violleta2022):

In timpul anului nu se poate?

| Violleta2022 a răspuns (pentru FlorinCatop):

In timpul anului, fac exceptie doar cei care se muta dintr-un JUDET in altul cu parintii sau locuinta.
Nu se mai fac favoruri copiilor care nu au fost capabili sa intre la licee bune, de aceea intr-a IX-a sunt lasati sa stea la liceul unde au fost alocati si dupa 1 an, li se da o sansa sa dea examen din nou, la un alt liceu, prin transfer.

| FlorinCatop explică (pentru Violleta2022):

Pai da eu sunt in alta comuna la liceu deci teoretic ma pot transfera in comuna mea

| Violleta2022 a răspuns (pentru FlorinCatop):

Am spus alt judet, nu alta comuna.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Faci cerere în vacanța de vară.

| Hyperion7 a răspuns:

Te poți transfera doar in următoarele condiții:
"a) la schimbarea domiciliului parintilor intr-o alta localitate, respectiv intr-un alt sector al municipiului Bucuresti;
b) in cazul unei recomandari medicale, eliberata pe baza unei expertize medicale efectuate de directia de sanatate publica;
c) de la clasele de invatamant liceal la clasele de invatamant profesional;
d) la/de la invatamantul de arta, sportiv si militar;
e) de la clasele cu program de predare intensiva a unei limbi straine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) in alte situatii exceptionale, pe baza documentelor justificative, cu aprobarea consiliului de administratie al inspectoratului scolar."

Sursa:
https://www.portalinvatamant.ro/......10978.html