| Alex_Alex_1996_biY4 a întrebat:

Imi puteti da niste ponturi pentru clasa a 8-a, gen cum m-as putea pregati si cum pot invata mai bine si mai eficient?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

"Pontul" consta in intelegerea continutului supus procesului de invatare.Fii atent la explicatiile din timpul orelor de predare--- ajuta mult la intelegerea continutului supus invatarii!

3 răspunsuri:
| KillaNoFilla a răspuns:

Vezi pe net rezolvari, exemple in cazul exercitiilor
La teorie, fa legaturi intre cuvintele grele cu unele uzuale.
Culcate 30 min dupa ce ai invatat.

| francut a răspuns:

Sa inveti sistematic, fiecare lectie. Daca "sari" ceva, nu le mai intelegi pe urmatoarele. Si nu invatat pe de rost, ci logic; sa intelegi despre ce e vorba in lectii.
Lucrul asta trebuia sa il faci macar din clasa a 5-a. Nu se ingrasa porcul in ajun.

| Anonim9114562123 a răspuns:

Fa-Ți portofolii la mate și romana. La romana îl faci din balada, doina, legenda, etc, genurile, și gramatica (verb, adverb, substantiv, etc.). La mate din triunghi, patrulater (dreptunghi, pătrat, romb), cerc (trebuie sa înveți de la fiecare forma și formula pentru arie). Și algebra fracții, numere negative și ce ați mai învățat. Succes!