| ToffyNR1 a întrebat:

Am si eu o intrebarebig grinaca ma duc la sala sa trag de fiare,se arde grasimea de pe corp? Puteti sa imi dati si niste ponturi gen cum as putea slabi mai eficient sau niste imagini,videoclipuri, etc. cum as putea transforma corpul acoperit de grasime in muschi? Cel mai bun raspuns si cel mai eficient primeste FUNDA! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

E ok, da-i tare la sala.

Mai poti sa-ti imparti mesele in 4-5 mai mici pe parcursul zilei, in loc de 3 mese principale, una sa fie cu 2 ore inainte de antrenament si alta la 30-60 de minute dupa, in felul asta ai 2 avantaje :

- nu o sa ti se faca foame, ca mananci des
- putine mese favorizeaza depunerea de grasime -> corpul ce nu asimileaza la o masa depune sub forma de grasime

Dupa-masa si seara doar salate, carbohidrati dimineata si inainte de antrenament.

Carbohidrati = orez, cartofi, quinoa, etc.

Ah, si scade caloriile si din mancarurile pe care le mananci ceva prin niste chestii simple : carnea prajita o mananci fiarta sau pe gratar, cartofi, orez, etc. doar fierte, in general evita uleiul, painea ( consumi doar dimineata si doar integrala ).

Si peste 2 litri de apa pe zi.

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

La sală dacă tragi de fiare faci muşchi iar organismul are nevoie de o alimentaţie specifică, deci nu se pune problema unei cure de slăbit.
Ai aici mai mult : http://www.hardbody.ro/......odules.php

| Cosmin86 a răspuns:

Intai slabesti apoi pui muschi, nu le poti face pe amandoua in acelasi timp. De ce? Foarte simplu :

- cand slabesti trebuie sa ai deficit caloric
- cand pui muschi ai surplus caloric

Acum ideea e sa slabesti fara sa dai jos din masa musculara pe care o ai deja, pentru asta :

- fa-ti un plan alimentar bogat in proteine dar sarac in carbohidrati si grasimi
- antrenament pentru masa musculara ( 45 min ) + 15-20 de minute cardio ( de preferat alergat pe banda, daca nu poti sa alergi atat combini cu bicicleta ), antrenametnul cardio il faci mereu DUPA antrenamentul cu greutati.

Ce inaltime, greutate ai? Si ce varsta?

| ToffyNR1 explică (pentru Cosmin86):

1,85 m, 83kg, 17 ani

| Cosmin86 a răspuns (pentru ToffyNR1):

E ok, da-i tare la sala.

Mai poti sa-ti imparti mesele in 4-5 mai mici pe parcursul zilei, in loc de 3 mese principale, una sa fie cu 2 ore inainte de antrenament si alta la 30-60 de minute dupa, in felul asta ai 2 avantaje :

- nu o sa ti se faca foame, ca mananci des
- putine mese favorizeaza depunerea de grasime -> corpul ce nu asimileaza la o masa depune sub forma de grasime

Dupa-masa si seara doar salate, carbohidrati dimineata si inainte de antrenament.

Carbohidrati = orez, cartofi, quinoa, etc.

Ah, si scade caloriile si din mancarurile pe care le mananci ceva prin niste chestii simple : carnea prajita o mananci fiarta sau pe gratar, cartofi, orez, etc. doar fierte, in general evita uleiul, painea ( consumi doar dimineata si doar integrala ).

Si peste 2 litri de apa pe zi.