| Maria_2969 a întrebat:

Salut, imiputeti spune ce inseamna autoadresat? mi a zis profa de romana sa trimit o poezia prin plic la un concurs si a zis ca in plic sa mai pun ofoaie ( sau asa ceva ) autoadresat. adica nu a zis asa dar mi a scris pe o foaie adresa si la ce categorie particip si a mai scris asa : " + un plic autoadresat timbrat ". adica?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie ca in plicul de concurs sa pui si un plic pentru raspuns, pe care la destinatar sa scrii numele, prenumele si adresa ta(asta inseamna autoadresat) si sa-l timbrezi, pentru ca sa-ti poata trimite raspuns. Numai bine!

| Cici4Mici a răspuns:

Autoadresat= iti trimiti ti-e un plic si timbrat.

| andreabecsek a răspuns:

In opinia mea ''autoadresat'' este un cuvant compus din ''auto'' si ''adresat''. Trebuie sa pui adresa ta. Este logic. Astept funditabig grin

| andreabecsek a răspuns:

Numele si adresa le scrii pe plicul autoadresat. Funda te rog. Am nevoie.

| fuckThisLife a răspuns:

Iti auto adresezi un plic.ti-l trimiti tie.e cam ciudat dar asa e

Răspuns utilizator avertizat