| alexTPU a întrebat:

in cateva zile voi da examenul de admitere la liceu(primul meu examen) si imi e cam frica puteti sa imi dati niste sfaturi?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu te stresa. E bine sa fii stresat, dar sa nu intreci limitele. Incearca sa studiezi cateva ore pe zi, dar lasa-ti si ceva timp liber. Este bine sa mai treci macar o data peste materie, sa ti-o amintesti. Chiar daca ai avut note mari, o reevaluare este intotdeauna bine-venita.
In niciun caz nu invata inainte de examen, eu te-as sfatui sa nu faci niciodata asta, la mine chestia asta nu a mers la absoult niciun test pe care l-am avut, la examen in niciun caz nu as risca. Informatia se asaza cel mai bine in timpul somnului, atunci cand subconstientul face selectia. Nu spun ca repetatul inaintea examenului nu functioneaza, dar eu am intalnit foarte putine persoane la care sa functioneze.
In rest stai linistit, o sa treaca. Si vei avea alte examene pe langa care evaluarea nationala ti se va parea mic copil.
Spor si bafta!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt camere video. Nu te baza pe nimic altceva decât pe ce ai învățat până acum. happy Stres nu are rost să-ți faci: toată lumea intră la liceu... Asigură-te însă că ai făcut suficientă pregătire încât să intri la liceul și profilul dorit. Nu contează atât de mult notele, cât clasamentul. Toți au emoții... deci nu ai motiv să te simți mai nepregătit. Dacă ai trecut cu bine clasele V-VIII fără corigențe e semn că ai șanse mari să promovezi. Dacă ai fost și premiant, atunci chiar va fi bine. Succes! happy

| alexTPU explică (pentru anonim_4396):

Sunt mai mult un premiant si nu ma gandeam la metode de copiat

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexTPU):

Bănuiam că nu e cazul. Lucrez în învățământ din 2009. Predau Informatică / TIC la clasele V-VIII. Din câte observ elevii buni sunt cei care își fac probleme gândindu-se la propriul viitor. happy Ceilalți n-au treabă. Deci, faptul că întrebi despre așa ceva e semn că va fi bine. Sfatul meu e să iei pauză zilele astea. Relaxează-te. Poate că va fi cald, poate nu va fi o atmosferă prea plăcută la examen... Dar dacă ești odihnit va trece mai ușor. Gândește-te cam pe ce poziție ai fost în top în ultimii 4 ani. Nu cred că se va schimba altceva decât că notele vor fi probabil ceva mai mici decât cele cu care sunteți obișnuiți la școală. Topul rămâne cam același. Am avut media 10 generală în clasele I-VIII. Totuși am luat 6.55 la matematică la capacitate în 2002. La română 9 și la geografie 9.80. Nu m-am stresat deloc... Am intrat exact la liceul / profilul dorit și mi-a fost suficient. E ok să iei note cât de bune, dar cred că scopul principal e să intri unde ți-ai propus. Dacă ai reușit asta notele oricum se uită în câteva luni după ce ai început clasa a IX-a.

| NeymarJr11 a răspuns:

Invata, dimineata in ultima zi asa am facut eu!, e ciudat dar a mers big grinwinking am priceput tot pe youtube era 1 om batran, care preda matematica, si m-am uitat la el 2 h ca ma trezisem la ora 6 dimineata si asa am invatat eu la examen tongue

| Buzedulci100 a răspuns:

Ce coincidenta si eu dau tot sapt viitoare.Nu te speria...esentialul l-ai invatat tot anul(daca esti bun la carte)doar emotia este de vina.Deci cand vei fi in sala si ti se vor da subiectele nu le incepe repede.Le analizezi, le mesteci te uiti la ce poti face si incepi.Nu este nimic ce nu ai invatat doar ca trebuie sa fi ''un bun detectiv'' ca sa-ti dai seama.Si app vezi invata formulele la mate iar la romana toceste la literatura ca sigur ne da...