| pauladrian_2984 a întrebat:

Intr-o propozitie poate exista mai mult de un predicat(2 sau 3)?

Răspuns Câştigător
| CryChristiAN a răspuns:

Deci, PROPOZITIA este o comunicare cu 1 singur predicat, IAR FRAZA cuprinde CEL PUTIN 2 propoziti ( deci trebuie sa ai minimum 2 predicate).
Atat o fraza, cat si o propozitie pot fi considerate 1 ENUNT.
Daca mai ai intrebari... nu ezita sa ma cauti big hug
Sanatate si o zi buna!

6 răspunsuri:
| CryChristiAN a răspuns:

Intr-un enunt trebuie sa existe minimum un predicat, iar intr-o fraza minimum 2 predicate.

| pauladrian_2984 explică (pentru CryChristiAN):

Deci intr-un enunt pot sa existe si 2 predicate

| CryChristiAN a răspuns (pentru CryChristiAN):

Deci, PROPOZITIA este o comunicare cu 1 singur predicat, IAR FRAZA cuprinde CEL PUTIN 2 propoziti ( deci trebuie sa ai minimum 2 predicate).
Atat o fraza, cat si o propozitie pot fi considerate 1 ENUNT.
Daca mai ai intrebari... nu ezita sa ma cauti big hug
Sanatate si o zi buna!

| Ramona000 a răspuns:

Intr-un enunt trebuie sa existe minimum un predicat, iar intr-o fraza minimum 2 predicate

| Alexaaandraaa a răspuns:

Intr-un enunt trebuie sa existe minimum un predicat, iar intr-o fraza minimum 2 predicate. Pup!:*

| Lariii99 a răspuns:

Heii.da se poate.dar nu mai e propozitie, ci fraza happy
Bye

| victor73 a răspuns:

2 predicate pot fi doar intr-o faza