| NewHelp a întrebat:

Poate exista propozitia fara predicat?

16 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Exista, de exemplu " Ce casuta frumoasa!". Dar nu este considerata propozitie, e o afirmatie. In mod corect, ar fi trebuit sa fie " Aceasta ESTE o casuta frumoasa ".

| Azµre a răspuns:

În general, în toate limbile moderne se consideră că propozițiile trebuie să conțină măcar un subiect și un predicat, dar ocazional ele pot conține și numai un singur cuvânt, ca de exemplu în propozițiile: "Mergi!", "Bine.", "Plouă.", "Da.", "Atât.". Propozițiile fără subiect sau predicat se numesc "eliptice de subiect", respectiv "eliptice de predicat".

| zurick a răspuns:

Nu nu exista.Dar exista propozitii formate numai din predicate.

| raluk27 a răspuns:

Nu

| LeMousiqe a răspuns:

Bună!
Rare ori da, dar de multe ori NU!
O zi buna iți doresc!

| ClaraConstiantin a răspuns:

Impropriu zis, da; o propozitie poate duce lipsa de un predicat, insa poate exprima mai mult o interjectie, un raspuns incomplet sau o afirmatie...
De exemplu, afirmatia "O zi rece" este echivalenta cu afirmatia "Este o zi rece". Uneori, poti evita predicatul, alteori nu, mai ales in propozitiile de genu' : "Ninge." sau " Ploua." unde verbul este impersonal, iar subiectul nu este prezentwinking

| AnastasescuF a răspuns:

Nu, o propozitie trebuie sa aiba un subiect si un predicat.

| Hermyone a răspuns:

Nu. Fara subiect, da: Ninge. Ploua. Dar predicatul este baza intr-o propozitie. Nu ar avea sens o propozitie daca nu ar exista si un predicat in ea.

| Alexandra58 a răspuns:

Nu!

| dragondews a răspuns:

Da.Propoziția poate să ducă lipsa unui predicat.

| Oprea_Cristina_1978 a răspuns:

Da. de exemplu intrebi pe cineva unde se gaseste turnul Eiffel. raspuns: "La Paris!"

| Oprea_Cristina_1978 a răspuns (pentru Oprea_Cristina_1978):

Se numesc "eliptice de predicat" si acesta se subintelege din context.

| raluk27 a răspuns (pentru Oprea_Cristina_1978):

Asta nu inseamna ca nu are predicat. Inseamna ca 1. predicatul e subinteles "La Paris (e turnul Eiffel)" 2. Ai dat peste un specimen caruia ii este lene sa vorbeasca in propozitie

| Oprea_Cristina_1978 a răspuns:

In anumite enunturi, predicatul verbal sau o parte din predicatul verbal ori nominal (verb auxiliar, verb copulativ, sau nume predicativ) poate lipsi, fara a afecta comunicarea.Partile lipsa se subinteleg din context.

a) Predicatul verbal poate lipsi :

-in propozitii cu valoare imperativa :

Alarma!, Foc!, Hotii!, Pericol de moarte!, Pericol de electricitate! etc.

-predicat verbal exprimat intr-o propozitie anterioara :

Copilul fuge prin gradina 1/si catelul dupa el. 2/

Pentru propozitia 2, predicatul este verbul « fuge » subinteles din context.

-verbul auxiliar lipseste :

Ai citit 1/ si invatat toata cartea 2/ (ai invatat)

am dat citat din "http://www.scritube.com/literatura-romana/gramatica/PREDICATUL71147245.php" si am vorbit din experienta unei gramatici invatate inainte de 1989.

| Cripxy a răspuns:

Normal ca nu poate exista.O propozitie trebuie neaparat sa aiba un subiect si un predicat.happy

| AlexandraAlyS1998 a răspuns:

Cred ca da. In propozitia,, Ploua '', nu poti sa afli. Uite :
Cine ploua?
nu se poate afla. daca nu afli subiectul nu poti nici predicatul!