| Claudiu_Girgiz_1995 a întrebat:

Intrebarea mea ar fi:
La cate absente se repeta anul medical?
Adica povestea mea ar fi: Sunt elev la liceu in clasa a 10-a am media la purtare 10 pe primul semestru (27absente dintre care 19 motivate) acum pe semestru al doi-lea am in jur de 80 si ceva de absente dintre care numai vreo 20 si ceva motivate, acum asi vre sa aflu la cate absente motivate/nemotivate se repeta anul scolar din motive medicale sau ceva de genu. rog sa-mi raspunda doar cei care au cunostinte in acest domeniu. Multumesc ofer FUNDA celui care ma la lamureste.

4 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Nu vei repeta anul, am avut vreo 200 iar o colega a venit la scoala 3 saptamani intr-un an, si tot a trecut. Amandoi pe motive medicale reale, ea cu dializa, transplant, etc.

| Alexander121 a răspuns:

Anul nu se repeta pe plan mediacal, daca ai probleme de sanatate Anul socalr "ingheata" pentru tine
Si in clasa a 10...nu ar cam trebui sa iti faci probleme din cauza absentelor mai ales daca ai un diriginte/diriginta intelegator/are, dar ai grija ca din clasa a 11 la 10 absente ai 1 punct la purtare automat fiindca nu mai este invatamant obligatoriu, la 20 de absente ai preaviz de exmatriculare si automat inca 2 puncte scazute la purtare, iar toate absentele care trec de 20 pot duce la exmatricularea ta pe tim de 5 zile, 1 luna sau definitiva...adica pana la incepera noului an scolar, sau la exmatriculare fara drept de inscriere 1 an sau 2 adica automat repetentie.sau repetarea anului scolar(vacanta prelungita, inainte de termenlaughing )
deci multa bafta si nu iti fa grij in clasa a 10 dar din a 11 ai grija

| bogdanho a răspuns:

Normal se scade 1 punct la purtare la fiecare 10 absente nemotivate. Tinand cont ca pe primul semestru ai 10 la purtare poti sa ai si media 2 la purtare semestru asta (adica maxim 89 de absente nemotivate). Ca sa nu repeti anul din cauza medii la purtare nu trebuie sa o ai mai mica de 6, adica singura solutie sa repeti anul e sa ai mai mult de 89 de absente. Si mai este o treba: un profesor are dreptul sa nu iti incheiie medie la obiectul pe care il preda daca din total orelor pe care le are profesorul la clasa ta tu ai lipsit la mai mult de jumate din ele (nu conteaza daca sunt motivate sau nu), el poate considera ca nu ai fost prezent la ore si nu poti sa fii la nivelul care trebuie. Dar asta nu e obligatoriu, depinde de profesor, altii nici nu stiu de treaba asta. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| metalmaiden a răspuns:

Stai linistit, poate o sa ai media scazuta la purtare, dar nu ai nicio sansa sa repeti anul.