| grigor3 a întrebat:

Cate absente motivate poti avea pe parcursul unui an scolar fara sa ti se scada media la purtare? ca totusi,motivate cum ar fi, dar daca ai 200 de absente nemotivate,cred ca te si exmatriculeaza, chiar daca sunt motivate? voi ce stiti?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când eram în 5-8, se scădea un punct la purtare la 20 de absențe nemotivate. În 9-12, se scade un punct la purtare la 10 absențe nemotivate. Cel puțin la mine în oraș așa era, nu știu și în alte părți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La liceu pentru 10 absente nemotivate se scade 1 punct la purtare, dar poți avea motivate cate vrei tu sau cate poți face laughing Anul trecut eu am avut pe tot anul școală 257 de absente toate motivate și am avut 10 la purtare pe ambele semestre pentru ca am avut grija mereu sa nu am mai mult de 9 motivate pe fiecare semestru, clasa mea a fost fruntașă la absente cu aproape 4000 de absente tot parcursul anului școlar trecut și din 31 de elevi, doar vreo 4 au avut 9 la purtare pentru ca nu au motivat la timp absentele. Mai era o chestie ca din data din care ai lipsit ai voie sa motivezi absentele în maxim 7 zile după revenirea la cursuri, dacă nu motivezi în alea 7 zile, nu mai poți motiva după. Fiecare școală are ROI-ul ei dar cam astea sunt regulile peste tot. NU LIPSI DE LA CURSURI DACĂ EȘTI ÎN ȘCOALA GENERALĂ ÎNCĂ, IAR DACĂ EȘTI LA LICEU, SA NU EXAGEREZI CA E IN DEZAVANTAJUL TAU!

| Mihaelablabla a răspuns:

Mai sigur iti intrebi dirigintele, trebuie sa te lamureasca sigur.

| RaduMihaiRadu a răspuns:

In lege, la fiecare 10 absente NEmotivate ai -1 la purtare. La 40 absente nemotivate ai -4 pct la purtare si repeti anul. Asa scrie in lege

| Rubyrubyy a răspuns:

Daca ai absente motivate nu ai ce sa patesti nimic..Doar sa nu ai mai mult de 3 luni absente (chiar si motivate)...La mine la scoala doar daca ai 10 absente NEMOTIVATE ti se scade nota la purtare