| anonimbuc21 a întrebat:

Salut.
La bac 2021 romana, la exercițiul 1 subiectul 1
Sensul "în toată vremea"
Si daca am scris ca sensul etc este toată viata copilului (despre el se vorbește) si in barem scrie mereu/întotdeauna, din 6 puncte cât primesc? E greșit?

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Eu am fost învățat ca, după ce îmi formulez sensul din text al secvenței, să îi citesc în text să văd dacă se potrivește.
Adică să luăm exemplul tău.
Propoziția suna așa: „Domnul să-ți sporească în toată vremea, dragul meu copil!", iar primul exercițiu suna cam așa: „Indică sensul din text al secvenței >> în toată vremea

| IgnatVictor a răspuns (pentru IgnatVictor):

Ciudat, răspunsul nu mi s-a formulat în întregime. Ciudat.
În regulă, o să fac un rezumat la ce s-a șters:
Am spus că, contextual, exemplul tău nu este bun, pentru că ar suna așa: „Domnul să-ți sporească toată viața copilului, dragul meu copil!". Nu se potrivește, pentru că că capătă un nou sens.
Dar primești doar 2 puncte. Unul pentru redactarea propoziției în enunț și altul pentru ortografie.
Numai bine!