| Bone_Andrei_1984 a întrebat:

La bacul la romana, cand ma corectam am constatat cateva cuvinte gresite. Am taiat cu o linie orizontala si neavand loc unde sa le mai scriu, am scris deasupra. Cand am dat lucrarea supraveghetoarea le-a vazut dar nu a zis nimic. Se pot lua ca semn?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MaraAlexandra87 a răspuns:

Buna! In primul rand felicitari pentru ca ai terminat liceul si mult succes mai departe! Nu ar avea de ce sa iti anuleze lucrarea. Mama mea este profesoara de romana si mi-a povestit ca de-a lungul timpului a corecat lucrari unde copiii chiar facusera niste lucruri grave care ar fi putut fi luate ca semne, dar nu s-au luat. De exemplu, a corectat o lucrare acum cativa ani unde un copil in loc sa taie cuvantul, l-a ingrosat pana a facut o gaura in foaie si nu i s-a anulat lucrarea. Sunt chestii mult mai grave pentru care nu se anuleaza lucrarile, iar ce ai facut tu e o greseala destul de minora. Pentru ca o lucrare sa fie anulata trebuie sa se faca nu stiu cate declaratii sau procese verbale si nimeni nu cred ca isi asuma sa anuleze lucrari anul asta, mai ales in contextul pandemiei. Eu tocmai ce am dat Evaluarea Nationala si stiu de colegi care au facut asa zise "semne" si nu au patit nimic. De exemplu au ingrosat cuvinte sau au taiat oblic in loc de orizontal. Corectorii nu sunt asa rai cand vine vorba de semne! Stai linistit, va fi ok! Succes mai departe!

| anonim0028 a răspuns (pentru MaraAlexandra87):

Stiu ca nu eu am pus intrebarea insa si eu sunt in situatia in care am ingrosat un cuvant la romana... raspunsul tau m-a mai linistit, fiindca sunt extrem de stresata din cauza asta! Iti multumesc pentru raspunsul acesta! ❤️

| Bone_Andrei_1984 explică (pentru MaraAlexandra87):

Multumesc mult!

| MaraAlexandra87 a răspuns (pentru Bone_Andrei_1984):

Cu placere!

| MaraAlexandra87 a răspuns (pentru anonim0028):

Ma bucur ca te-am putut ajuta! happy

| Osneros a răspuns (pentru MaraAlexandra87):

Ești prima persoană (pe care am văzut-o eu, cel puțin) care înțelege că un rând tăiat cu o linie la 120° în loc de 90° sau câteva cuvinte îngroșate (nu să găurească foaia) nu sunt motive de anulat o lucrare. Felicitările mele.

9 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Mie imi suna extrem de tare a semn.

| Amely21 a răspuns:

Din ce știu eu, când am dat Bacul, spuneau să nu punem în paranteză, cuvintele gresite, adică să le tăiem și să le punem și în paranteză; dar dacă tai doar cu o linie orizontală, nu cred că e problemă, și eu din cate stiu am mai tăiat doar cu o linie orizontală și a fost bine. Deci poți să stai fără griji.

| Bone_Andrei_1984 explică (pentru Amely21):

Faza e ca eu am scris cuvantul corectat deasupra cuavntului gresit pentru ca nu mai aveam unde in continuare

| Amely21 a răspuns (pentru Bone_Andrei_1984):

Nu cred ca ți-ar anula lucrarea din cauza asta. Și dacă totuși a văzut și nu a zis nimic, cred că nu e o problemă.