| UrsuletulMisogin a întrebat:

Salut,la evaluare nationala la matematica,am facut rezolvari foarte ocolitoare si lungi,care s-au dovedit a fi in final corecte,insa,multi spun ca s-ar putea sa-mi scada deoarece am scris foarte mult si degeaba cu toate ca am ajuns la un rezultat. As vrea sa stiu sigur daca imi scade sau nu,si daca da, ar trebui sa fac contestatii?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Rezolvarea multor probleme se poate face atat mai simplu, cat si mai complicat.
Daca enuntul problemei a fost "sa se rezolve" sau "sa se demonstreze", iar tu ai condus firul rezolvarii corect, atunci inseamna ca ai dat un raspuns corect, deci merita punctajul maxim.
Doar daca enuntul problemei SPECIFICA metoda de parcurs, atunci esti obligat sa-l urmezi.

Daca totusi nu primesti punctajul problemei, atunci da, poti depune contestatie, tocmai pe motivul ca, rezultatul a fost bun, chiar daca ai recurs la alt fel de metoda de rezolvare.

8 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Vorbesc și copiii fără să știe uneori. Uite ce scrie în barem: SUBIECTUL al II-lea şi SUBIECTUL al III-lea • Pentru orice soluţie corectă, chiar dacă este diferită de cea din barem, se acordă punctajul corespunzător.
Așa că, ursulețule, dacă rezolvarea ta este corectă, nu ai de ce să îți faci griji.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai calm, o colega a scris 6 pagini la mate, nu ma intreba ca nu stiu cum dracu'. Daca pe tine te depuncteaza ei ii anuleaza direct lol happy.

| comyne a răspuns:

Este posibil sa iti scada dar nu pentru o rezolvare uriasa, ci pentru ca din cate stiu eu se puncteaza fiecare calcul sa-i rezultat.Eu stiam ca cei care corecteaza au o foaie cu rezolvarea, si pentru fiecare calcul care corespunde cu cele de pe foaie primesti acele puncte. Poate ca nu o sa scada ca ai scris mult(poate ai justificat) dar o sa scada pentru metoda (profa mea de mate ne zice ca vrea rezolvarea si nu raspunsurile-deci e mai important cum ai rezolvat ).Eu la teza am facut rezolvarea si calculele dar mi-a scazut putin deoarece nu am dat raspunsul

| Lvc2000 a răspuns:

Si eu am scris 10 pagini la rezolvare, am notat toate detaliile pentru argumentarile cerute..Doamnele asistente s-au mirat ca am scris atât, dar stai linistit ca daca răspunsul este corect vei fi punctat ca atare si din contra daca ai scris tot ce trebuia, detaliat cu formule vor incerca sa puncteze cat mai mult! Baftă! ...si sa ne spui nota

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lvc2000):

Nu ai cum sa scrii atata in 2 ore.

| Lvc2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu? Se poate, am reusit laughing))

| AlinutzaAlina1999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am scris 8 pagini la mate

| UrsuletulMisogin explică:

Nu,am ajuns la raspunsul corect, prin demonstrare, folosind o metoda corecta dar mai lunga decat cea din barem