| vlad125 a întrebat:

Salut,la evaluarea nationala la completiva indirecta am scris asa:Mi am adus aminte despre care bluza vorbeai.Este completiva indirecta?

5 răspunsuri:
| maria6 a răspuns:

E corect.

| maria6 a răspuns (pentru maria6):

Dar ai folosit adjectivul pronominal relativ "despre care" (bluza)

| Vl4dimir a răspuns:

Da. Dar nu aveai voie sa folosesti si "despre" happy Deci s-ar putea sa primesti doar jumatate din punctaj.

| Valenziana a răspuns:

Este dar in loc de 'care' tu ai scris 'despre care'.

| HellyBoy a răspuns:

Propozitia este corecta, completiva indirecta, dar problema este ca pronumele tau relativ s-a transformat in adjectiv pronominal relativ.Astfel, conform baremului, imi pare rau sa te anunt ca vei pierde 3 puncte.