| Shuka a întrebat:

La examen era a. atributiva; b. predicativa; c. subiectiva in propozitia : Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii.
Eu am pus atributiva, iar profa mea a zis ca mergeau si toate trei, voi cum credeti ca era?
Eu am facut asa: Este dificultatea rasfoirii |1 ceea ce ma jeneaza.|2 si la contregere iesea: jenanta si intrebare: care dificultate?

Răspuns Câştigător
| MyMindRules a răspuns:

Era c. subiectiva.

24 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

angry am scris predicativa
era subiectiva, asa zic profesorii crying
ce nervi amhee hee

| didi12 a răspuns:

Eu am pus b)predicativa.
Majoritatea colegilor au pus asa, altii atributiva, doar doi-trei au scris subiectiva, si aia au dat cu banul.Copii buni toti au gresit.Nu stiu, astept baremul, doamna ne-a zis ca e subiectiva, acum sa vedem...Parerile is diferite, foarte diferite.

| αηαxoЯ a răspuns (pentru didi12):

Ai mare dreptate. Majoritatea care au scris subiectiva au dat cu banul si cei acre chiar si-au batut capul si eu spus ca e predicativa pierd.O sa ma oftic groaznic daca o sa iau sunt 9 doar din asta.
Profa mea de romana a spus ca poate fi si subiectiva si predicativa. Sunt tare curioasa sa vad cum se va puncta.
Bafta la mate. Paaa :*

| didi12 a răspuns (pentru αηαxoЯ):

Merci la fel.:*
Desi, am o presimtire cam rea si la matelaughing

| FiddleStick a răspuns:

Toti care ati pus subiectiva sunteti niste fraieri, ati pus la intamplare pentru ca raspunsul corect era b.predicativa si poate fi luat si b-ul ca raspuns corect

| pap3rclip a răspuns:

Deci cica era interrpretabil. Puteai sa citesti "Dificultatea rasfoirii era ceea ce ma jeneaza" si atunci era predicativa. Doamne erau 15 prop in textul ala, nu putea sa ia alta!?laughing)

| raluk27 a răspuns:

Depinde de sensul pe care il dai frazei:
1. Chestia care ma jeneaza, acel ceva, jenantul este dificultatea rasfoirii.Si atunci e subiectiva.
2. Sau subiectul este dificultatea rasfoirii, si ea (dificultatea) ma jeneaza, si e predicativa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul din barem este c) subiectiva insa si cei care au pus b) predicativa (adica eu laughing) au avut dreptate, asa cum au spus si alti elevi de aici (prin inversare). Ar trebui sa le dea punctaj maxim celor care au pus SB si jumatate de punctaj (3p din 6p) celor cau au optat pentru PR... asa mi se pare foarte corect. Propozitia aia nu avea ce cauta la ex. 3! Cred ca sunteti de acord cu mine, majoritateawinking

| SmiiileXoXo a răspuns:

Si eu am pus atributiva : careia ceea =pron demonstrativ :
ce=pronume relativ
caz in care Propizita 1 (ce ma jeneaza) ar fi atributiva, Si orice ar zice cei care au scris subiectiva mint, pentru ca sigur au pus la nimereala. Nu mi se pare corect daca s-ar lua in considerare doar raspunsurile cu subiectiva si predicativa, dupa parerea mea ar trebui sa se acorde la acest exercitiu punctaj maxim la toti.

| laptelaperfuzii01 a răspuns:

Era b) pentru ca prima propozitie este subordonata happy

| stefana21 a răspuns (pentru laptelaperfuzii01):

Corect, si eu m-am gandit asa...

| Shuka explică (pentru stefana21):

Cum?

| stefana21 a răspuns (pentru Shuka):

Cum ca ar merge toate trei, da am analizat din nou si, fiind interpretativa fraza, pentru mine a dat mai mult spre predicativa. Si am ales-o pentru ca "este" e predicat nominal incomplet, nu verb impersonal, iar "Ceea ce ma jeneaza" e expansiunea unui nume predicativ.

| Shuka explică:

Jenanta*

| LWikErR a răspuns:

Shuka,doamna noastra ne-a spus ca era c)subiectiva!

| patrisia09 a răspuns:

Eu am pus c) subiectiva

| doolsik09 a răspuns:

Eu sunt derutatalaughing am pus c apoi a apoi c si pana la urma a dar cred ca c insa nu sunt sigura dar predicativa in niciun caz laughing cred sper sa fie a :*

| ale23 a răspuns:

Eu nu inteleg am scris predicativa...in culegerea albastra la o varinata era o propozitie ceva de genu si la raspuns era predicativa straight face

| bestboy30 a răspuns:

E ori predicativa ori subiectiva eu am pus predicativa nu stiu care e corecta

| αηαxoЯ a răspuns:

Crede-ma ca eu turbez de nervi. Unii profesori spun ca poate fi si predicativa, dar in barem scrie clar ca e c., adica SUBIECTIVA. Eu am spus ca e PREDICATIVA. Sunt foarte curioasa cum o sa se puncteze.

| AHappyNewKid a răspuns:

Eu stiam ca daca are verb nepersonal atunci i subiectiva si trebuie sa aiba un predicat nominal incomplet ca sa fie predicativa.
Cum nu avea nici una dintre ele eu am pus atributiva.

| ILikeSummer a răspuns (pentru AHappyNewKid):

Si eu tot atributiva am scris.happy

| CriminalBoy a răspuns:

In barem e subiectiva... dar cateodata, in barem apare raspunsul cel mai corect... asta nu inseamna ca nu mai e inca un raspuns corect dar mai fortat!

| ciobel a răspuns:

Bai oameni buni, e cea mai clara subiectiva; cum sa fie predicativa? ca sa fie predicativa, trebuie sa schimbi topica propozitiei, ori tu lasi asa cum ti-a dat-o pe foaie, nu te apuci tu sa interpretezi ca ar fi si asa si asa. deci pronumele relativ "ceea ce" poate fi inlocuit cu "cine", alt pronume relativ; uite acum ce usor s-a facut: cine ma ingrijoreaza, este rasfoitul. Subiectiva clara, nu e predicativa ca numele predicativ este "rasfoitul". De atributiva, nici nu intra in discutie.