| KoJo07 a întrebat:

La facultatile de marketing sau management din cadrul ASE iti trebuie cunostinte in economie sau matematica?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La intrare, te ia de la zero dar se mișcă repede și trebuie să ții ritmul. Deci nu strică șă știi din ambele cât mai mult

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da.

| laSoledad a răspuns:

Te invata ei tot ceea ce trebuie sa stii. Oricum matematica la specializarile alea e la nivel de gimnaziu, poate un inceput de liceu. Insa, la informatica economica, cibernetica economica si statistica, acolo gasesti un nivel mai avansat de mate. In rest, iti va trebui matematica atat cat sa faci rationamente corecte si logice in economie, ceva simplu pentru marketing. Iar in economie, majoritatea avem un simt practic nativ, fiindca ne lovim de economie in intreaga viata. Simtul practic economic are legatura cu partea matematica, o sa te descurci. La management si marketing e mai multa teorie, dar sunt si parti practice, care necesita creativitatea (mai ales la marketing). La statistica, informatică economica intalnesti mai mult calculele si raționamentele stiintifice. Tu alegi. Oriunde ai merge, te ia de la 0 si pe majoritatea conceptelor o sa le repeti in cei 3 ani, de o sa le stii pe dinafara. Alege-ti specializarea economica si in functie de oportunitatile de cariera.