| Andreiz112dn a întrebat:

Salut, la subiectul 3, daca am scris eseul de 450 cuvinte si am abordat reperele, pot lua majoritatea punctajului?
Eseurile din carti/ de pe internet au 900-1200 cuvinte, prea multa informatie de retinut pentru toate operele

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| GPA a răspuns:

Nu e vorba să-l scrii de 400 de cuvinte, majoritatea profesorilor nu vor sta să-ți corecteze ție eseul cuvânt cu cuvânt pentru că nu asta este esențial. Se vor uita să vadă minimul de 2 pagini, pentru că atât înseamnă minimum 400 de cuvinte, adică minimum 2 pagini de caiet studențesc pentru un scris relativ mărunt. Esențial va fi faptul că te-ai axat pe conținutul redactat, strict pe subiect "nebătând câmpii", utilizând mici comparații către opere similare, formulele de argumentare (care sunt cele mai importante piese în construirea unui eseu). Dacă ai punctat corect tipul operei (a picat nuvela "Moara cu noroc"), ce reprezintă nuvela, publicația și anul publicației, curentul literar în care se încadrează opera lui Slavici, coordonatele spațio-temporale, tema centrală, titlul și simbolistica "Moara cu noroc", respectiv "Moara cu ghinion", planurile narative, relația dintre incipit și final, mesajul moralizator, opinia personală și o concluzie. Dacă ai dezvoltat subiectul pe aceste repere pe care ți le-am precizat, fii sigur că poți lua cel puțin 22 de puncte la acest subiect. Depinde cum ai dezvoltat și cât de corecte sunt citatele pe care le-ai dat din operă când ai argumentat!