| verdenpom a întrebat:

Luni am sustinut proba la romana al examenului de bacalaureat. Sunt destul de panicat ca o sa pic la aceasta proba, eu fiind pe profil real, si as vrea sa va intreb: de obicei corectorii mai dau de la ei, mai ales daca am scris la toate subiectele? Nu am lasat niciun subiect netratat, chiar si la subiectul al 3-lea, chiar daca am avut caracterizarea personajului, am scris momentele subiectului. Se da cel putin nota 5 daca se vede ca elevul si-a dat silinta? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AndreeaFilip00 a răspuns:

Buna! Nu vreau sa te descurajez dar stiu ca nu se da pentru ca se merge pe principiul sa scrii ce trebuie. Daca la bac la matematica iti da de exemplu sa calculezi aria unui triunghi si tu nu stii sa calculezi aria dar calculezi perimetrul acelui tiunghi, ma indoiesc ca iti da punctaj. Acum la romana totul e mai subiectiv si poate ceva din momentele subiectului ar avea oarecum legatura si cu caracterizare asa ca sper sa ai noroc de un corector care sa iti dea ceva. Oricum dintr-un comentariu fie ca nu e pe subiect dar este pentru opera ceruta se mai poate interpreta ceva subiectiv decat daca nu scrii absolut nimic, parerea mea. Succes!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca are pe ce sa-ti scoata pentru 5, iti da. Au mai putine pretentii decat la filologie si la compozitie si la limbaj dar asta nu inseamna ca ei iti dau una si tu scrii alta (Ca-n cazul subiectului 3) si el inchide ochii si-ti puncteaza. Nu ai atins ce trebuia, nu iti da punctajul. Scurt si la obiect.

| verdenpom explică (pentru Adry05):

Sper ca o sa imi scoata pentru 5. Oricum, la subiectul al 3-lea nu am pretentia sa imi dea 30/30. Macar 10 puncte din 30 si e perfect.

| AFR81 a răspuns:

Cand am dat eu BAC-ul, vorbeam cu un coleg fix despre asta. Spunea ca i-a spus profesoara de la meditatie ca profesorii corectori vor sa promovezi, ca te vor ajuta, ca vor mai trece cu vederea anumite erori, ca e bine sa scrii si enuntul la exercitiu ca poate te vor puncta si multe lucruri de genul asta. Cand au venit rezultatele, prietenul asta al meu a picat la matematica cu 4.80.
Depinde de profesori daca aleg sa treaca cu vederea si sa sprijine elevii, insa nu-ti face iluzii bazandu-te pe asta drept o certitudine.

| Oti_Odette_1990 a răspuns:

Nu cred ca vei primi puncte pentru momentele subiectului. Pentru a face caracterizarea unui personaj, trebuie sa urmezi animiti pasi. Lucru pe care tu nu l-ai facut. E ca si cum ai venit cu niste subiecte invatate de acasa pe de rost, sperand ca astea iti vor pica...Parerea mea personala e ca acel subiect va fi punctat cu 0.

| verdenpom explică (pentru Oti_Odette_1990):

Astazi am sustinut ultima proba, la fizica. Si la matematica si la fizica iau peste 8, calculat pe barem, nu povesti. Ar fi chiar culmea sa nu pot da la facultate din cauza romanei... Nu vad cum as putea sa vorbesc mai bine limba mea materna invatand pe dinafara niste comentarii, eu terminand profilul matematica-informatica... Poate cand cei de la uman vor avea habar ce e aia o integrala sau o derivata (adica niciodata), atunci va fi cat de cat mai corect. Oricum, multumesc pentru raspuns!