| Componente_Pc_Vand_1983 a întrebat:

Salut, ma aflu intr-o dilema tare nasoala, sunt in ultimul an de liceu si nu stiu ce facultate sa urmez. Ma tot gandesc insa nu imi vine nici o idee unde as putea merge. Profilul la care sunt este uman. Ce mi-ati recomanda?

2 răspunsuri:
| madalina13021997 a răspuns:

La acelasi profil sunt si eu.Depinde ce iti place si la ce te pricepi foarte bine.De exemplu poti da la academia de politie,ofiteri/subofiteri,la litere,limbi si literaturi staine,stiinte socio-umane(sociologie,psihologie, filosofie, logica), avocat, economie si afaceri, cadru didactic si multe altele.

| vandy a răspuns:

Hei, am trecut si eu prin asta. Am terminat stiinte sociale. Sa stii ca ai destule variante. Daca te pricepi la limbi straine, du-te la limbi straine si alege sa studiezi o limba orientala, se cauta, dar e foarte greu. Daca iti place istoria poti sa te duci la Universitatea de Istorie, dar asteapta-te la multe de citit si multe date de retinut. Ar mai fi psihologia sau SNSPA: http://www.snspa.ro/p/facultatidepartamente Eu am ajuns la Comunicare si Relatii publice si cred ca mi se potriveste cel mai bine. De abia am inceput, asa ca nu stiu prea multe, dar sunt multumita. Cu facultatea astea poti sa devii PR (public relations-se cauta), purtator de cuvant, etc. Ar mai fi si jurnalismul daca esti bun pe partea de creatie si esti la curent cu tot ce misca(daca nu, ai timp sa te pui la punct). Sper ca te-am ajutat.