| AlexandarAlx a întrebat:

Salut ma incurc la cuvintele cu cratima (s-a, sa, sau, s-au, le-am )etc imi puteti explica cand se pune cratima si cand nu se pune?

Răspuns Câştigător
| AlexGabrielASC a răspuns:

Sa este legat doar cand arata posesia ( mama sa, bunica sa, cartea sa) daca intelegi ce spun ) sau legat cand il poti inlocui cu ori. In rest e dezlegat. Iar despre le-am e atunci cand te referi la mai multe persoane ( le-am dat LOR) funda?

6 răspunsuri:
| Eduard619 a răspuns:

S-a de ex s-a lovit
Sa mama sa
S-au jucat
La munte sau la mare
Le-am mereu cu cratima.

| ArchWord a răspuns:

S-a ( cand ne arata un verb ce nu exprima posesia ei ) Ea s-a dus la joaca.

sa ( cand ne arata un verb ce exprima posesia ) Numai cartea sa este frumoasa

sau ( cand vrei un loc sau un lucru ) Ciocolata sau Miere smug

s-au ( verb ce nu exprima dorinta de a folosi ori-ul ) De ce s-au adunat acolo?

le-am ( verb + pronume = le ) Le-am spus ca vom merge ( cui le-am spus?, lor = le )

| laramistigan27 a răspuns:

Hey
Si eu ma incurcam, tin minte.
Deci.S-a (cu cratima) se foloseste pentru a arata o actiune.S-a urcat in autobuz
Sa(fara cratima) fara linioara laughing) e folosit pentru a arata posesia

| Xoxo520 a răspuns:

De obicei cratimile se pun cand se intampla o actiune. Exemplu: Mama s-a dus la piata.
Bunica sa este medic stomatolog.
Vrei mere sau pere?
Ei s-au dus la o petrecere
Eu le-am dat niste capsune.
O mica atentie! LE-AM se va scrie mereu cu cratima!
Sper ca te-am ajutat!

| AnneMarye2013 a răspuns:

Lucrurile astea trebuia sa le stii... La cuvantul "s-a", il punem cu cratima DOAR atunci când personajul face o acțiune, iar dezlegat când arată posesia

| raisa123st a răspuns:

Se pune cratima cand urmeza un verb si cand nu urmeaza nu se pune cratima