| LeoLeoLeoo a întrebat:

Salut,maine sustin Examenul de Bacalaureat National 2016 la proba de Istorie! Sunt foarte stresat si imi este frica sa nu imi pice ceva greu la subiectul 3.
Cat trebuie sa fac ca sa iau nota 6 la bacalaureat la istorie?
Va rog sa.mi raspundeti!
Va multumesc!

2 răspunsuri:
| GetReal a răspuns:

Hai ma curaj, se ia lejer 5-6 doar daca faci primele cerinte de copiat chestii din text. Nici eseul nu este asa greu, nu te panica, nu trebuie sa fie neaparat de 2 pagini, conteaza sa punctezi acele cerinte (buline), daca nu respecti limita pierzi 1 punct din 30, ceea ce nu e o tragedie.

| l0renna93 a răspuns:

Exact ce a zis si "GetReal. Nu te stresa, va fi mai simplu decat crezi. Incearca sa fii atent la cerinte (acele buline) si ai grija cum formulezi raspunsul, de ex.: "In ce an a avut loc Marea Unire?" Nu scrie doar anul sau "In 1918" ci "Marea Unire a avut loc in anul 1918. " Foloseste-te de cuvintele din cerinte si fii cat mai la subiect. Bafta!