| marianalex55 a întrebat:

Salut.
Mi-ati putea explica ce inseamna caracter ca sa inteleg odata pentru totdeauna?
Pentru a răspunde la o întrebare

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sincer, eu nu pot, de ce? Fiindcă sunt specificate nenumărate trăsături de caracter, pentru care nu există definiție precisă pentru ele. Apoi după ce definești caracterul unui om, pui pe el o ștamipilă, el este așa și pe dincolo.
Un om nu este și devine. El este o entitate dinamică, așa că după ce i-ai pus o ștampilă, imediat ea nu mai valorează nimic, și poți tot imediat să îți pui întrebarea. De ce el, dacă este așa ( caracterul definit) procedează exact invers? Deci, caracter egal zero.

| zilog a răspuns:

Particularitatea fundamentală a omului, care se manifestă în orientarea, unitatea și consecvența ideilor și acțiunilor sale.

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Trăsătură particulară, distinctivă, care constituie specificul unui lucru

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Totalitatea trăsăturilor psihice esențiale și stabile ale omului, care se manifestă în modul specific de a se comporta al acestuia. ◊ Dans de caracter = dans prin ale cărui figuri se exprimă acțiuni sau sentimente; comedie de caracter = comedie a cărei intrigă izvorăște din conflictul creat între caracterele personajelor. ♦ Individualitate cu trăsături psihice complexe prezentată într-o operă literară. ♦ Ansamblu de însușiri morale manifestate prin voință fermă, corectitudine și consecvență, integritate etc. 2. Particularitate distinctivă care constituie

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Ansamblu de trăsături psihico-morale distincte, relativ stabile, definitorii pentru om. ♦ dans de ~ = dans prin ale cărui figuri se exprimă acțiuni sau sentimente; comedie de ~ = comedie a cărei intrigă izvorăște din conflictul creat între caracterele personajelor. 2. personalitate morală caracterizată prin voință fermă, corectitudine și consecvență, integritate etc. 3. individualitate cu trăsături psihice complexe, într-o operă literară. 4. particularitate de structură, formă, substanță sau funcție a unui organism. ◊ caracteristică a unui lucru, fenomen. 5. element al unui alfabet; literă, semn grafic de același corp și aceeași familie. ◊ (inform.) literă, cifră, semn particular.