| Andrei199114 a întrebat:

Salut nu am inteles cum se fac egalizarile la reactii chimice
O sa ma asculte maine si trebuie sa zic cum se egalizeaza reactiile cu o2 si H2
Vreau sa imi spuneti cum se egalizeaza...
Dau funda vreau intrebari rapide big grin

Răspuns Câştigător
| CryChristiAN a răspuns:

Stabilirea coeficientilor se face respectand legea conservarii masei substantelor, respectiv legea conservarii masei atomice.

Si avem:

2H2+O2=2H2O.
Atentie! Ecuatiile chimice nu se invata.
Avem 2 molecule de hidrogen + 2 molecule de oxigen => 1 molecula de apa.
Si, facand egalitatea, obtinem ca: 4 atomi de hidrogen + 2 de oxigen rezulta tot 4 de H2 si 2 de O2.Astfel, am respectat consecinta legii de conservare a masei atomilor.
La fel si pentru reactia de electroliza a apei:

2H2O -> 2H2( se dagaja) + O2 (care si oxigenul se degaja).
Succes, o zi buna si sanatate!

3 răspunsuri:
| freakazoid a răspuns:

Pai numeri cati atomi sunt in partea stanga (reactanti) si cati atomi sunt in partea dreapta (produsi de reactie). De exemplu:
NaOH + H2SO4 ----> Na2SO4 + H20

in stanga avem 1 sodiu si in dreapta 2 atomi de sodiu, asa ca in stanga trebuie sa punem 2.
2NaOH + H2SO4 ---> Na2SO4 + H20
Acum sodiul este egalat ne uitam la sulf, un atom in stanga, un atom in dreapta, este egalat. Acum ne uitam la oxigen, in stanga avem 6 (2 + 4) si in dreapta avem 5 (4 + 1), trebuie sa facem 6, punem un 2 in fata la H2O
2NaOH + H2SO4 ----> Na2SO4 + 2H20
Acum in ultima instanta ne uitam si la hidrogen si vedem ca avem 4 in stanga (2+2) si 4 atomi in dreapta (2 molecule de apa - adica 4 de hidrogen).
Intrebari?

| vasyle90 a răspuns:

E usor vea\zi cati atomi de ex. O intra in reactie si trebuie sa pui litera care prin inmultire sa rezulte numarul egal de atomi.
Ex.: SO2+2*O2--->2*SO3
*fara semnul " * "

| CryChristiAN a răspuns (pentru vasyle90):

Tu ai ca reactant de sulf 1 aotm si ca produs de reactie 2 atomi de sulf. Nu este facua corect egalitatea.