| Mąřı_Mąřı_2000 a întrebat:

Salut.Nu stiu daca am ales bine "Cariera" dar totusi sunt curios anul acesta intru la liceu si nu stiu la ce liceu sa merg cu media de 6.50 sa dau la liceul de uman care s a intratat cu ultima medie de 6.39 sau sa dau la unul agricol de profil "Calificare profesională: Tehnician în activităţi economice"Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Părerea mea este că ar fi mai bine să dai la profil UMAN, deoarece în primul rând îți va fi mai ușor peste 4 ani când va trebui să dai Bacalaureatul.
La liceul cu profil Calificare profesională nu știu la ce materii vei da Bacalaureatul, sau dacă e același sistem.
Și în caz că vrei să urmezi o facultate după terminarea liceului, vei fi mai bine pregătit dacă termini profilul uman și vei avea mai multe opțiuni: Litere, Relații Internaționale și Studii Europene, Istorie, Biologie, Drept, Jurnalism etc.

Toate cele bune!
Succes!