| Anonimul991 a întrebat:

Salut, nu stiu daca este categoria potrivita, dar este legal sa te lase un profesor corigent? Am vazut stiri ca este anul fara corigenti datorita coronavirusului si ca profesorii nu au voie sa te lase, dar am la matematica media 4, 5 semestriala (media 4 sem 1, media 4, 5 sem 2) care nu se rotunjeste si diriginta a zis ca in perioada 0-17 iulie trebuie sa merg la scoala si sa dau test de corigenta. Este si legal sa te puna sa dai la scoala fiind deja peste 450 cazuri noi in ultimele 3 zile? Am ASTM si unele probleme cu inima(covid mi-ar fi fatal, doar la o raceala simpla intru in coma), au ramas multi corigenti si trebuie sa dau pe 9 iulie ora 9 examen de corigenta, masca nu pot purta deloc si se cere, si fara nicio distantare(banca de 2, 3 persoane) + incapere mizerabila(si mica). Va rog fara hate si dau funda! Nu gasesc nicaieri raspunsul corect, multumesc daca imi raspunzi!

Răspuns Câştigător
| Paulllllla a răspuns:

Buna! Corect,asa mi se pare,nu stiu daca intr-adevar au mai inventat o lege pentru lenea din voi. Pana sa fie CoVid anul acesta,noi, restul, nu am avut privilegii, nu am dat bacalaureatul numai dintr-un semestru... dupa ce ca v-au taiat din materie si tot ce v-a cerut, a fost sa intrati pe internet, pe care oricum stati 20/24, mai vreti sa treceti si clasele asa, pe legi din capul dvs. Si scuzele patetice nu te vor ajuta in viata, la nimic.Eu sunt tufa de Venetia la biologie,dar corigenta nu am ramas,deci sa nu ne "rahatim" pe noi ca "vai,proful e de vina,ca eu sunt destept". Invatati sa traiti si fara sa va plangeti de mila. Printre altele,draga elev,eu sunt si bolnava de TBC,m-am tratat,dar uite ca nu am murit,si spre deosebire de tine,eu am si lucrat pe timpul pandemiei,nu am stat in izolare,si nu am murit, avand ZILNIC contact cu lumea in autobuze, in magazine, la locul de munca. Lasa vrajelile astea, si pune-te pe invatat! Daca te-am ofensat, las-o asa...nu imi raspunde ca nu are sens, nu am nevoie de raspunsul tau, am nevoie sa citesti ca altii traiesc, altii nu au fost asa "norocosi" sa stea acasa cu lunile si statul sa incerce sa ii ajute sa ia bacul, si multe altele. Succes cu corigenta!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La ambele intrebari raspunsul este: da, este legal, nici o lege nu interzice corigenta (nici macar in acest an) si nici examenele de corigenta.
Nu-i adevarat ca nu se rotunjeste media semestriala, daca ti-a iesit 4, 5 atunci s-a rotunjit la 5. Media anuala nu se rotunjeste si de aceea ai ramas corigent, aceasta fiind de 4, 50.
In loc sa te plangi trebuia sa inveti, ai avut destul timp 3 luni sa inveti pentru a avea media semestriala pe sem.II de cel putin 6 si atunci nu erai corigent.

| Anonimul991 explică (pentru Ioandelasal):

E nu, numai stiri de genu vad cu faptul ca este illegal sa te lase, sau ca profesori nu au voie etc.

| Anonimul991 explică (pentru Ioandelasal):

Era regula incaz ca ai media 4 pe sem 1, sa iti dea test/lucrre si profesoru nu a vrut, mi-a pus nota 6 intentionat sa raman corigent, nu a dat test, teza, teme, lectii la nimeni nimic... Si find cu ASTM si probleme, cum pnm sa pot sa merg la scoala? Daca mor/lesin(lesin= sunt mort din cauza inimi) nu ei sunt devina? Nu pot purta masca deloc.

| Anonimul991 explică (pentru Ioandelasal):

Stiu mai bine decat majoritatea din clasa la matematica, niciunu nu are medie mare, vina profesorului. Am avut nota 3 si nota 6(nota 3 inainte de aparitia covid, si nota 6 pe ce? ca putea sa imi dea 7), am fost printre cei mai activi pe EDMODO.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimul991):

Bine, si daca stii ca e ilegal, ce o sa faci?

| Anonimul991 explică (pentru anonim_4396):

Am intrebat daca este sau nu

| Anonimul991 explică (pentru Ioandelasal):

Dupa ce s-a terminat scoala online mi-a pus nota, adica recent.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimul991):

Pai ti-a spus omu ca e legal si i ai zis ca ba nu, atunci la ce ne mai intrebi?

| DanaDaniellllla a răspuns:

Întrebarea asta o adresezi agasant. Pune mâna să înveți puturosule.

| Anonimul991 explică (pentru DanaDaniellllla):

Ce sa invat ma? ca stiu, e vina profesorului.

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Anonimul991):

Lasă vrăjeala ieftină și pune mâna pe carte să înveți, puturosule.