| anonim_4396 a întrebat:

Salut, numele meu este Cristian si sunt in clasa a 8-a si as dori sa merg mai departe la liceul militar din Alba Iulia si as dori sa stiu si eu cum este, daca este greu, sau este frumos, vreau detalii.Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| CoraPersefone a răspuns:

Eu sunt din alba iulia, si tatal meu este capitan acolo la liceu
deci, sa iti explic cateva chestii inainte de a lua decizia asta:
pentru admitere se da un examen riguros din matematica, limba straina si bineinteles sport. nu stiu exact programa, dar poti sa o aflii oricum inainte de examen caci va fi expusa candidatilor.
cei 4 ani de licue sunt foarte rigurosi, adica: Dimineata la ora 6 obligat fortat e inviorarea ( se excepta doar cazurile de boala, sau doar conditii vitrege de vreme) daca ploua un pic, nu esti scutit de inviorare. Apoi se merge la cantina la masa, iar de la 8 la 2 sunt orele de scoala. de la 2 se iasa din nou la exercitii afara, apoi la masa. Dupa masa, toata lumea e in sala de lectura pentru teme, lectii, citit, pana la ora 7 seara, cand din nou se iasa in curte pentru exercitii militare. la 8 toti elevii intra in dormitoare. Dormitoarele sunt mari, si stati in camera cate 8 persoane. in jurul orei zece se da stingerea. Si asa in fiecare zi de scoala!
Daca vrei permisiune sa iesi in oras in weekend, o poti primi daca ai note bune pe parcursul saptamanii, sau nici o abatere disciplinara. In timpul saptamanii ai ore de vizita de la 2 la 3 parca (am uitat exact orele), In primul an de liceu, nu ai voie sa iesi in oras decat imbracat in uniforma militara. abia in anii urmatori vei putea iesi imbracat in civil.
Scoala e sfanta! ori inveti, ori esti exmatriculat! Nu se glumeste cu notele, iar daca cumva ramai corigent, ai cam pus-o! Daca de exemplu, dupa un an, te razgandesti si vrei sa renunti la liceu, apoi iar ai pus- ca trebuie sa platesti din buzunar anul in care ai stat pe banii statului in liceu.
Lasand la o parte aceste mici incoveniente, liceul iti ofera posibilitatea unei cariere bune, si banoase! DAR esti obligat ca la finele liceului sa mergi la o facultate cu profil militar! daca nu, din nou, va trebui sa platesti anii de liceu. daca mai vrei sa stii si altceva, intreaba-ma!

| ionut9708 a răspuns (pentru CoraPersefone):

Inteleg,mie asta imi este ca nu as vrea sa ma exmatriculeze cumva, sa ii pun pe ai mei sa plateasca nu stiu cat.Si daca zici ca e asa rau cu invatatura ii naspa atunci, nu stiu ce sa fac!

| CoraPersefone a răspuns (pentru ionut9708):

Stai un pic! ai timp sa inveti! in liceu nu ai distrageri ca ceilalti! nu ai internet si televizor cand ai tu chef, decat la anumite ore! in rest, acolo se invata! in general, Liceul Militar din alba iulia a avut cele mai mari note si la BAC si la olimpiade! Anul trecut spre exemplu, cand s-a picat masiv la BAC, la liceul militar a fost promovabilitate de 100%! Deci eu zic ca numai daca NU VREI, nu poti! caci daca ai cap, poti invata! O sa iesi din liceu mai pregatit decati alti absolventi de licee obisnuite! Si esti castigat! Asta e militaria! Se face militarie cu un scop! Acela de a scoate oameni din elevii Liceului Militar! De cand cunosc eu acest liceu, n-am auzit pe nimeni sa fie exmatriculat decat pe motive indisciplinare!

| captainwilmhosenfeld a răspuns (pentru CoraPersefone):

Buna vroiam sa te intreb ceva. Eu am dat anul trecut la LM si am picta as vrea sa dau din nou anul acesta. SUnt la un liceu civil tot la mate-info. Se merita sa dai acolo? Daca as pierde un an ar merita? As vrea sa stiu cum este este exagerat cu invatatul? Multumesc

| Eugenia_Anghelina_1947 a răspuns (pentru CoraPersefone):

Buna,sunt in clasa a 9a si vreau sa ma transfer de la anul la un liceu militar
sunt pe mate-info aici la liceu
se poate sa ma transfer ori nu?

| Himiko_Alexandra_1994 a răspuns (pentru CoraPersefone):

Buna, am o pretena care este interesta de liceul militar doar ca ea este clasa a 9-a si nu a luat examenul de clasa a 8-a... Se Mai poate inscrie acolo?

14 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Buna.
Este foarte frumos,atata doar ca sunt putin cam severi si acolo se respecta programul si toate!
cat despre oras,daca nu esti din Alba, sa stii ca este foarte frumos, merita sa ajungi acolo!

| FullHouse a răspuns (pentru AlinaaAli):

Liceul militar este o prostie, stiu din experienta. Eu am terminat liceul militar la Breaza iar acum daca copii mei ar dori sa mearga la liceul militar le-as da o mama de bataie sa le iasa prostia asta din cap. sunt o groza de licee unde poti invata si te poti bucura de anii copilariei. Liceele militare sunt o solutie pentru odraslele monarhilor (nu mai este cazul in Romania) si pentru cei cu o situatie materiala precara. Atat.
P.S. Armata in sine este o institutie tâmpita, ce vrei să te faci când vei fi mare Rambo? Ce vezi în filme nu există.

| CoraPersefone a răspuns (pentru FullHouse):

Interesant ce spui tu acolo, tatal meu castiga o groaza de bani, iar fratele meu care a facut tot liceul militar si academia militara la sibiu, din nou, castiga o groaza de bani! ia contrazi-ma acum!

| AlinaaAli a răspuns (pentru FullHouse):

Eu ii raspundeam copilului la intrebare, acum, e alegerea lui ce vrea sa facatongue

| FullHouse a răspuns (pentru AlinaaAli):

Da, e cel mai bine să laşi un copil de 14 ani (fără supărare ionut) să decidă ce e mai bine pentru viitorul lui.
P.S. Şi pentur a fi cât mai clar: liceul militar promovează un regim de viaţă mult prea dur pentru elevii săi, iar în afară de orele de clasă copii sunt "educaţi" de ofiţeri şi alţi elevi mai mari fără prea mare pregătire pedagogică.
Cam asta e. Eu nu cred că un părinte întreg la cap şi-ar putea lăsa copilul într-un astfel de mediu, nu găsesc nicio motivaţie pentru asta în afara de cea materială.

| FullHouse a răspuns (pentru CoraPersefone):

Nu este relevant, vecinul meu rrom nici nu ştie să citească şi câştigă o grămadă de bani.
Spui că tatăl tău este căpitan acolo, comandantul meu de companie, un tip foarte de treabă de altfel s-a îmbătat într-o zi de a trebuit să-l cărăm în birou cu un tomberon din acela cu roţi, ce crezi că am putut învăţa eu, un puşti de 16 ani de la el?
Roagă-i pe ai tăi săţi povestească sincer ca re treaba cu liceul militar.

| AlinaaAli a răspuns (pentru FullHouse):

Fiecare cu ale lui,poate ca asa ii place lui si e liber sa aleaga! iar cat despre situatia materiala trebuie sa muncesti ca sa ai bani,nu ca si altii care stau cu gura cascata, poate poate o sa cada ceva din cer daca au terminat un amarat de liceu!
poate copilul chiar se gandeste la viitorul lui si pentru varsta lui gandeste destul de bine! daca nu ai fost in stare sa faci la fel la varsta ta, nu ai dc sa vi si sa jugnesti sau sa critici pe cineva despre care nu sti nimic!

| CoraPersefone a răspuns (pentru FullHouse):

Sunt toata ziua in luceul militar! chiar crezi ca nu stiu cum sta treaba? crezi ca nu stiu ce inseamna sa cresti in armata? oh ba stiu! nu stiu peste ce capiutani si comandanti ai dat tu, dar te asigur ca Liceul Militar din Alba e un liceu de prestigiu! nu cred ca ai auzit ceva rau despre acest liceu! Pentru ca nu sunt substraturi! Profesorii sunt toti foarte bine pregatiti, personalul militar de asemenea! Se baga scoala in elevi, nu gluma! Se face militarie, nu se glumeste! Ca unii elevi se mai abat disciplinar...da, se intampla, dar de personalul militar...n-am nici o obiectie, poate doar ca sunt mult prea stricti si cu ochelari de cal, mai ales sefii de companie

| CoraPersefone a răspuns (pentru AlinaaAli):

Complet de acord cu tine!