| Aly07 a întrebat:

Salut.Pentru cei care stiu foarte bine engleza. Supporters rules e corect scris? Multumesc!

7 răspunsuri:
| LolaLollita a răspuns:

Daca vrei sa scrii "Regulile suporterilor" nu e corect. Se scrie: supporters' rules.
"S"-ul de la "supporters" este pentru plural. Mai este nevoie de unul pentru a arata apartenenta regulilor pentru superteri (in sensul ca regulile sunt ale suporterilor). Cum nu putem pune inca un "s", se pune un apostrof.
Raspuns final: nu. Corect este: Supporters' rules

(sper ca ai inteles ce am explicat)

| Aly07 explică (pentru LolaLollita):

Am vrut sa spun ca "Suporterii fac regulile/legea"

| LolaLollita a răspuns (pentru Aly07):

Atunci e corect, ma scuzihappy am inteles altceva.

| Aly07 explică (pentru LolaLollita):

Nu face nimic. Multumesc!

| CataC a răspuns (pentru Aly07):

Salut
In cazul asta e supporters rule, fara s final. S se pune la verbe doar la persoana a 3'a singular.
John rules, my dog rules, sarah cooks etc
la plural pui verbul simplu.
they build fast, birds sing (nu sings), people stink (nu stinks)
Bafta

| Lariii99 a răspuns:

Heii.
Dap,e corect scris.
Sper ca te-am ajutat si eu!
Bye happy

| bubulex a răspuns:

Este OK.

Întrebări recente