| AddictedToMDMA a întrebat:

Poate cineva sa-mi recomande niste carti? Sunt pasionat de filosofie... orice raspuns este bine venit, doar sa nu-mi spuneti carti de Kafka. Le-am citit pe majoritatea, mi-ar placea sa gasesc ceva in genul lui. Am auzit ca Nietzsche este mai sumbru... a citit cineva?

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Daca esti cu adevarat pasionat de filosofie, incearca sa citesti
1. SorenKierkegaard - 'Jurnalul seducatorului' sau 'Frica si cutremur'
2. Emil Cioran - 'Amurgul gandurilor' sau 'pe culmile disperarii'
3. Friederich Nietzsche - 'Asa grait-a Zarathustra', 'Vointa de putere' sau 'Dincolo de bine si de rau'
4. Constantin Noica - 'Carte de intelepciune', 'Devenirea intru fiinta', 'Rostirea filosofica romaneasca'
5. Georg Friederich Wilhelm Hegel - 'Fenomenologia spiritului'
6. Giovanni Papini - 'Un om sfarsit'
7. Umberto Eco - 'Pendulul lui Foucault'
Astea sunt doar cateva, ordinea e absolut intamplatoare, de asemenea si preferintele. Eu le consider caramizile unei culturi solide. Spor la citit!

2 răspunsuri:
| AddictedToMDMA explică:

Multumesc frumos tuturor... Maine dau o fuga la biblioteca ^^

| MissyCrissy_4502 a răspuns:

Da.este foarte bun:* citeste orice gasesti scris de el.eu una l'am adorat:*. citeste Antichristul sau Cazul Wagner