| Buggz a întrebat:

Profesoara mea de romana ne-a spus ca, desi in carti scrie ca verbul "a deveni" nu poate fi predicativ, ea singura a gasit o modalitate. Dar nu vrea sa ne vanda, inca, pontul, iar eu mor de curiozitate laughing

Deci, intrebarea este: Cand poate fi "a deveni" verb PREDICATIV si NU copulativ? Funda big grin

2 răspunsuri:
| gabyS98 a răspuns:

Dar nu poate fi deoarece este auxiliar si vb auxiliare nu pot forma singure predicate, nu stiu ce a descoperit profa voastra

| IMINENT a răspuns (pentru gabyS98):

Verbul a deveni nu este auxiliar, in limba romana sunt trei verbe auxiliare: a fi, a avea, a vrea.
Insa da, verbul a deveni e singurul verb copulativ care nu poate forma singur predicatul, avand nevoie de un nume predicativ.