| Zzoomless7 a întrebat:

Salut.
Am o problema cam naspa.
Acum cateva luni am dat 900 RON unui prieten ca sa imi cumpere un telefon. La momentul acela el avea niste datorii pentru ca juca la aparate. Din nefericire, el a bagat si banii mei pentru telefon la aparate si i-a pierdut pe toti.
Acuma vorbesc cu el sa imi dea banii sau un telefon care intra in pretul respectiv, el ma tot amana de ceva timp si nu stiu ce sa fac.
Are cineva vreo solutie?
Astept raspunsuri serioase va rog. Este o situatie importanta pentru mine.
Multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu obtii banii pe cale amiabila singura solutie este sa-l dai in judecata si va fi obligat la aceasta prin hotarare judecatoreasca.
Vei putea castiga in instanta numai daca ai probe (martori sau altele) ca ai dat banii sau el recunoaste aceasta.

| Zzoomless7 explică (pentru Ioandelasal):

El stie ca trebuie sa imi dea banii, am vorbit acuma cateva zile, si a zis ca incearca sa faca rost.

| mihai69 a răspuns:

Să-ți fie învățătură de minte. Tu nu ești în stare să cumperi un telefon?!?
Oricum, dacă nu ai niciun act semnat la notar cum că i-ai dat banii ăia, sau martori, poți să le pui liniștit cruce.
Ca să te mai „descarci" ai putea să-l dai pe mâna unor recuperatori, da' nu te-aș sfătui totuși să intri în lumea lor.
Cel mai bine e să-i zici stimabilului să treacă pe altă stradă când te vede.

| SkyPilot a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci decat sa iti inveti lectia si sa nu mai dai bani pe mana persoanelor dependente (jocuri, droguri, alcool, femei).