| user0010 a întrebat:

Salut. Merită să mai faci facultate în România? Am auzit mulți care ziceau: cu/fără facultate, contează să te ducă capul, că nu prea te ajută, că cunosc ei că ăia cu facultate tot vânzători la lidl ajung etc.
Lor li se pare o nulitate, să mai înveți încă 4 ani de zile pentru o licență. Voi ce părere aveți?

29 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu ai ocupatie si vrei sa iti omori vremea cu invatatul si statul la camin poti, daca te multumesti cu un servici prin cunostinte sa ai ceva stabil bun. Cine o duce cel mai bine in viata sant parlamentarii si restul care invart ilegalitati. Un om de rand muncitor de clasa joasa niciodata nu va avea luxul pe pamant. Cel mai bine pe langa penalii din casa poporului o duc copii de bani gata cu parinti care au afaceri profitabile apoi raman stramosi pe firma.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca la varsta asta scrii "Se merită" nu cred ca trebuie sa te chinui!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Una din conditiile acestui site este sa respectam si regulile de gramatica. Zice o vorba ca atunci cand intri in casa cuiva ii respecti regulile. Partea proasta este ca vad chiar oameni cu facultatea care nu stiu sa scrie. Cum voiam sa scrii? Intreaba-ti profesorul de limba romana care a fost platit, din banii nostri, degeaba! Si regulile de gramatica nu sunt fantezii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și cu ce se ocupau aia de îți ziceau?

Sa văd eu medici, avocați, ingineri, arhitecți fara facultate că nu "merita".

| user0010 explică (pentru suntserios):

Ăia erau colegi de ai mei și prieteni.

| user0010 explică (pentru suntserios):

Prieteni între ghilimele, ce mai țin legătura cu 2-3 atât.

| suntserios a răspuns (pentru user0010):

Și au făcut ei o facultate și au ajuns la Lidl? Pai daca nu i-a dus capul să folosească facultatea aia la ceva de ce mai dau sfaturi.

| user0010 explică (pentru suntserios):

Ei au aproape aceeași vârstă ca mine, cu un an mai mari, abia au terminat liceul, bănuiesc că încă nu sunt copți la minte ca să-și dea cu părerea.

| user0010 explică (pentru suntserios):

Dar eu m-am referit în general, mai sunt și alții care spun: vai domle' că de ce să te mai chinui cu atâtea cursuri, examene. Că cică eu pot câștiga chiar și 2000€ lejer pe lună față de un inginer proaspăt angajat care ia 2000 și cv de lei

| suntserios a răspuns (pentru user0010):

Un inginer cu experiență, și nu mă refer in IT ia lejer 1500euro. Zi tu mie unde câștigi tu 3-4000euro fara nicio calificare. Chiar sunt curios. Aaaa, tu ziceai de inginer fără experiență, ia zi tu mie cine angajează un puști de 18ani fara nicio calificare și îi dă 3000euro?

Înnebunesc când aud vrăjeală asta cu tara asta numai pe pile funcționează. Nu mai vorbiți rahaturi daca nu ați fost 2 zile pe piata muncii. Munca in Romania nu se bazeaza doar pe joburile de la stat. Ce dracu, sunt mii de companii private care angajează specialiști pe bune pe salarii mai mult decât decente.

| user0010 explică (pentru suntserios):

Companii care îți asigură minimul pe economie și niște condiții precare.
Care companii omule zi și tu, că majoritatea sunt din străinătate. În loc să avem bunul nostru, trebuie să ne împrumutăm de la străini. O să rămânem cu buzunarele goale

| user0010 explică (pentru suntserios):

Degeaba avem DNA, ANAF și alte instituții ale statului. Cei de la ANAF vor să verifici profesorii care oferă meditații copiilor, poate vrea și omul să facă un ban suplimentar, că statul e prea "bou" ca să-i ofere salariul adecvat. Să verifice și pe cei care dau șpăgi, fac spălare de bani și alte minuni. De ăia nu se leagă, nu Doamne ferește să nu-i supărăm. Majoritatea instituțiilor chit că-s private sau publice funcționează pe PILE, mereu o să fie favorizări și căcaturi de genul ăsta.

| suntserios a răspuns (pentru user0010):

Tu ești cumva pe lângă realitate. Scrii doar sa scrii pe aici.

Trebuie sa ai minime cunoștințe ale realității pietei muncii să știi că marile companii din Romania oferă salarii frumoase pentru specialiști. Tu ai impresia că inginerii care lucrează la Renault sau Ford câștigă minimul pe economie.

Trebuie sa fii total paralele cu realitatea sa spui că un economist câștigă minimul pe economie și condiții precare la orice multi nationala.

Ai macar cea mai vaga idee cât câștigi cu câțiva ani de experiență într-o multinațională pe un post calificat?
Ai idee ce beneficii oferă companiile private de la mașină, telefon, mâncare, sala de sport, asigurări medicale, pensii private etc etc?
De ce scrii prostii, crezi că pari interesant sau încerci să te convingi singur că e mai bine sa nu faci o facultate că nu ești în stare?

Cât despre vrăjeală cu sa avem bunul nostru, știi cum arătam acum daca nu făceau multinaționalele mii de locuri de munca. Îți poți imagina? Sau e prea greu?

| suntserios a răspuns (pentru user0010):

Aa și vezi că nu mi ai răspuns la întrebarea cine te angajează pe 3000 euro fara să știi absolut nimic. Eu esențial să răspunzi la întrebarea asta, altfel dai dovada că nu înțelegi nimic, dar nimic din realitate

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bingo! suntserios are dreptate, in principiu. Problema e ca majoritatea celor care intreaba ce intrebi tu vor ASE sau alta mizerie inutila, doar ca sa zica si ei ca au facut facultatea.

| Nemessys a răspuns:

Depinde ce vrei sa devii.
Legat de ce ti-a zis lumea. Da, conteaza sa te duca capul, cu sau fara facultate, trebuie sa te duca capul.
Facultatea de ajuta dar depinde care si de domeniul in care vrei sa lucrezi.
Nu trebuie sa bagam toti absolventii intr-o singura oala.

Concluzia : Nu conteaza de unde inveti atat timp cat o faci. Sunt meserii care acum 5-10 ani nu existau si pentru care, din pacate, nu exista o facultate si este mai bine sa inveti singur de pe internet.

| Brizbriz a răspuns:

Depinde FOARTE SERIOS de facultate
in IT de ex. nu iti trebuie deloc, iti trebuie numai capabilitatea si atat
in medicina in schimb, nu o sa iti dea nimeni dreptul sa prescrii o reteta fara facultate si rezidentiat... NICIODATA

| StrongHeart a răspuns:

De la un om care nu a facut facultatea si s-a lovit de n bariere din cauza asta, da, daca as da timpul inapoi as face-o, as face chiar 2 si poate chiar o sa fac daca o sa am bani si timp liber destul. Sunt atatea domenii in care nu poti sa profesezi daca nu ai facultate, oricat de mult ti-ai dori. Uite, mi-ar placea sa fiu tehnician dentar sau arhitect, dar nu am nici o sansa fara facultate, deci, da iti recomand din tot sufletul ca sa nu regreti mai tarziu.
Aia care au facut facultate si au ajuns la Lidl nu s-au implicat complet in treaba respectiva. Nu cred in ghinion.
Daca vrei sa faci ceva, reusesti indiferent de cate chestii te lovesti.
Eu ti-as recomanda chiar un domeniu tehnic, unde o sa ai un viitor sigur, dar tu te cunosti mai bine si stii ce iti place.
Parerea mea e ca merita pentru ca facultatea te invata sa gandesti intr-un anumit fel, intalnesti oameni preocupati cu aceleasi lucruri care te pasioneaza si pe tine si ti se ofera o platforma sa te poti desfasura, de exemplu daca te pasioneaza fizica, chimia, etc. exista laboratoare pentru asa ceva.
Unde crezi tu ca poti sa exersezi si sa profesezi fara facultate ca chimist, ca doare nu suntem in Breaking Bad.
Eu zic sa-i dai inainte, o facultate te va ajuta mult.

| user0010 explică (pentru StrongHeart):

M-aș orienta spre un profil tehnic, că asta am avut și în liceu. Spre exemplu: tehnologia constucțiilor de mașini și management industrial.

| user0010 explică (pentru StrongHeart):

Construcțiilor**

| haileewatson a răspuns:

Depinde de domeniul in care vrei sa lucrezi sau in care lucrezi deja.
Daca vrei sa devii inginer, doctor, biolog, arheolog, etc. evident ca iti trebuie o facultate, trebuie sa faci cercetari stiintifice si alte chestii.
Daca vrei sa lucrezi in marketing, relatii publice, turism, resurse umane, vanzari, etc (sunt o mie de domenii), nu e necesara facultatea neaparat pentru ca poti invata multe pe cont propriu prin munca. O sa vezi ca (,) chiar daca faci o facultate de comunicare si relatii publice sau management (spre exemplu), cand absolvi si vrei sa te angajezi pe o pozitie de junior te intreaba deja daca ai experienta - experienta pe care trebuie sa o faci in timpul facultatii prin internship-uri, traineeship-uri, practica, job-uri part-time. Orice ai face, ajungi in punctul in care munca si experienta e mult mai importanta decat studiile si o hartie pe care scrie "absolvent".
Daca esti deja freelancer pe graphic design, user experience, marketing, sau youtuber, clar nu ai nevoie de o facultate.

| Editocroci a răspuns:

Eu am făcut facultate degeaba, mi-a luat locul de muncă o târâtură cu pile. Mai bine faci facultate în străinătate și muncești tot acolo.

| Editocroci a răspuns:

Ziarele scriu că Iohăniță a fost abandonat de servicii. Ghinion bre.

| user0010 explică (pentru Editocroci):

Așa merită, foarte bine!

| user0010 explică:

Eh, e un pleonasm ce-i drept, dar totodată un termen expresiv care îl mai folosesc uneori și face referire la cei care "fură" din bugetul statului și se apără între ei, că nu știe care și ce o făcut, în fine.
Da așa-i. O să ne lase fără "chiloți pe noi". Ei o să se bucure din belșug iar noi o să suferim. Așa-i când îi alegi pe cei "deștepți" să conducă țara.

| Editocroci a răspuns (pentru user0010):

Deștepți la furat, la ticăloșii.

| user0010 explică:

Degeaba. Voi sunteți de vină că ați VOTAT PE DOBITOCII ăștia!
Și acum îi apărați, mie așa mi se pare. Schimbarea vine doar de la noi cetățenii. Băi treziți-vă din prostia asta, că o să murim din cauza la niște lepre, atât de greu procesați informațiile? Dacă nu ne ducem peste ei să-i dăm jos, nu rezolvăm nimic. Asta nu se cheamă democrație, e cinism ce fac dânșii. E timpul să ne deșteptăm o dată!

| suntserios a răspuns (pentru user0010):

Loool, cât de limitat sa fii sa spui că schimbarea vine de la cetățean dar două rânduri mai sus sa susții evaziunea fiscală a profesorilor?

Ești praf pustiule. Vino sa discutam când ai să înțelegi realitatea.

| Andreiomul a răspuns:

Depinde, facultatea la care vrei să dai te ajută cu ceva în viitor. Ceea ce înveți acolo sau măcar diploma te ajută? Dacă da, merită, în caz contrar nu.