| Monyyyyy a întrebat:

Cum se găsește genotipul și fenotipul? La genotipurile pot fi mai multe?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Genotipul reprezinta totalul genelor unui organism, iar fenotipul reprezinta expresia genelor respective in natura. De exemplu, combinatia de gene pentru culoarea albastra a irisului se va exprima fenotipic corespunzator, individul respectiv avand ochi albastri. Genotipul e doar unul per organism. Daca mai pot sa te lamuresc cu ceva, da-mi mesaj

| Monyyyyy explică (pentru anonim_4396):

Cum se găsește genotipul adica la o problema scria ca e doar AAbb Aabb și normal ar trebui sa fie toate care au A și b indiferent ca is de 2 ori sau nu. Asta nu înțeleg cum sa caut