| Mariuusss a întrebat:

Stie careva o sursa buna de informatii despre Canada (fizico-geografice, economice geografice & curiozitati) in afara de Wikipedia? Am nevoie pentru geografie pana marti.
Ofer fundabatting eyelashes!

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| XCrazyCatX a răspuns:

Da. Este situata in Nordul Americii, traversata de cercul polar de nord. Are iesite la Oc Atlantic, Pacific si Artic. Relieful este format din munti tineri asezati in paralele N-S: Muntii Coastei si Muntii Stancosi. Clima : in N - polara si subpolara. In V- clima temperat oceanica si in restul tarii clima temperat continentala rece. Apele sunt: curgatoare: Sf. Laurentiu, si lacuri glaciare: Lacul Sclavilor. Vegetatia : in N -tundra, in V- paduri de foioase si in rest paduri de conifere. Densitatea populatie circa 2 loc/km patrat. Capitala este Ottawa. Economia se remarca industria extractiva, industria lemnului, agricultura este axata pe cresterea animalelor. Transporturile prezentate sunt cele aeriene si maritime. Iar turismul axat pe orase, pe Cascada Niagara si pe zonele montane. Sper ca te-am ajutat:*