| alexluizzzzz a întrebat:

Stiu ca nu e categoria potrivita, dar e cea mai accesata. Cum aflam distantele la geometrie?!

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Întrebarea ta este într-adevăr naivă ( ca să fiu delicat în exprimare).
Pentru a afla distanțele ( corect este valorile, în cm, metri pe care autorul le dă sau le cere în unele probleme)
trebuie să înveți teoria și apoi să o aplici în problemele care ți se dau de rezolvat.
Și apoi, aceste valori pe care trebuie buie să le afli, sînt în funcție de alte valori pe care autorul manualului le propune în problemă.
Partea mai puțin plăcută a lucruri lor, care rezultă evident din această întrebare a ta, este aceea că tu nu cunoști absolut deloc teoria la ceea ce se numește geometrie.
În acest fel tu nu vei reuși NICIODA TĂ să știi ceva la acest obiect și să rezolvi vreodată o problemă.
Poate că „neutrino" a fost cam dur cu răspunsul său, puțin ironic, bășcă lios dar nu e departe de adevăr.
Tu degeaba mergi la școală.
Nu vrei să înveți!
Să luăm doar un singur exemplu.
Avem un dreptunghi ( o figură geometrică avînd laturile paralele și egale, două cîte două; cum ar fi, de exemplu, un teren de fotbal)).
Într-o problemă ți să dă lungimea dreptunghiului ( de ex. 6 cm) și lățimea ( să zicem, 3 cm).
Deci, sînt două valori pe care problema ți le dă. Nu trebuie să le afli.
În schimb problema îți cere să afli suprafața ( aria) acestui dreptunghi.
Este cea mai simplă problemă de geometrie.
Aria unui dreptunghi = lungimea ( notată cu litera L) x lățimea ( notată cu litera l).
Din enunțul problemei știm că L = 6 cm, iar l = 3 cm.
Cît va fi deci aria? 6 x 3 =18 cm pătrați.
Tot ceea ce se numește „suprafețe" se exprimă în cm, decimetri, metri, decametri, hectometri, kilometri pătrați.( nu liniari, ca la lungimi).
Cam asta e!
Și acum, dacă tot am zis de teren de fotbal, ia fă tu următoarea problemă.
Lungimea unui teren de fotbal este 100 de metri, iar lăți mea 80 de metri.Cît este suprafața terenului?
Hai, încearcă singur! Nu e greu!

| neutrino a răspuns:

La fel ca si in Dragoste si Sex: cu inteligenta.

| alexluizzzzz explică (pentru neutrino):

Mare e prostia ta.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru alexluizzzzz):

Categorie gresita+ temele sunt interzise! Ai lipsit de la ore?

| neutrino a răspuns (pentru alexluizzzzz):

Niciodata un prost nu poate recunoaste ca este dus ( si ) cu duhul, asadar tu de ce ai recunoaste? Am raspuns pentru cei ce pot intelege un astfel de raspuns, nu pentru tine. O seara buna!