| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Stiu ca profilul si uneori nici facultatea nu conteaza prea mult in legătură cu domeniul tau, dar vreau ca pe liceu sa ma descurc. Imi place matematica intrucat daca invat serios pot sa fiu de 10, in schimb nu-mi place chimia si fizica, adica nu ma atrag... Informatica nu stiulaughing De aceea ma gandeam sa merg pe mate info, dar ma gandesc, oare in 9-12 matematica este altfel fata de cea din 5-8? Daca da, ce alt profil mi ati recomanda? Nu mi place istoria si geografia, sa zicem ca biologia e ok dar din nou nu ma atrage, la romana ma descurc insa nu ma atragelaughing

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~ oare in 9-12 matematica este altfel fata de cea din 5-8? ~

nuuuuuu, e exact aceeași, se repetă. Doar clasa in loc de 5 îi zice 9, în loc de 6 îi zice 10, ...

| smmmmmragee a răspuns (pentru sierra1):

Interesting. laughing

| sierra1 a răspuns (pentru smmmmmragee):

Succes(uri)!

pese - și gramatica e aceeași

| Nirvanaaa a răspuns:

E mai grea, dar vorbim de liceu. Din ce ai zis se potrivește cel mai bine pentru tine matematica -informatica.

| wpAbby a răspuns:

Salut. Da, matematica din 9-12 este mult mai diferita fata de cea din gimnaziu. Nu prea se mai leaga, se rupe legatura dintre clasa a 8-a si clasa a 9-a. La algebra mai folosesti anumite notiuni din gimnaziu, dar la geometrie este mult mai diferit fata de ce faci in gimnaziu.
Atat la matematica-informatica, cat si la stiintele naturii faci acelasi numar de ore de fizica si chimie. Matematica de la matematica-informatica este putin mai diferita fata de matematica de la stiintele naturii (cea de la matematica-informatica este mai greuta). Informatica faci mai multa la matematica-informatica.
Concluzia: matematica-informatica si stiintele naturii sunt doua profile extrem de asemanatoare, ti-am spus mai sus unde difera. Pe oricare l-ai alege, vei reusi sa iti continui studiile acolo unde iti vei dori. Mult succes la Evaluarea Nationala!
PS: chimia si fizica din liceu nu sunt atat de grele! (ti-o spune cineva care in gimnaziu nu a inteles niciuna din cele doua materii, m-am apucat de invatat la ele in liceu)