| Nikolaus a întrebat:

Sunt a 8-a si voi da examenul pentru liceu. Acum întrebarea mea este:cum sa rezolv aproape orice problema de geometrie la matematica? Eu am avut media 9 pe primul semestru iar la algebra ma descurc. Si la geometrie sunt bun dar in auxiliarul meu sunt teste(pentru examen) pe care le rezolv, sunt usoare, dar mereu la evaluarea nationala se da altceva cu totul diferit la subiectul 3. Mereu facem teste in clasa, pe moment nu vad cum se face si dupa ce face profesoara zic "ba da ce ușor era! Asta stiam si eu!". Materia o stiu sa rezolv problemele, de asta ma si oftic cand nu știu sa le fac. Deci, ați înțeles întrebarea.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai mare atentie la rezolvarea lor in clasa. Daca la asta se refera intrebarea ta.

| cristimihailov a răspuns:

Prin exercitiu tata, prin exercitiu.
Facand mult mai multe.
Cand vezi ca nu stii cum se face o problema, si vezi rezolvarea, faci si tu inca cateva asemanatoare.