| IAmSoDifferent a întrebat:

Hei anul acesta intru la liceu si cel mai bun liceu din oras are profil de mate - info, stiinte sociale, filologie si stiinte ale naturii. Nu stiu ce sa fac, nu stiu cum sa ma hotarasc la unul din ele nu vreau sa fie nici prea greu cum e mate - info sau filologie dar nici prea usor. mie nu imi place sa citesc mult, imi place fizica si chimia, dar si matematica, nu imi place franceza deci nu stiu ce sa fac ajutati-ma, vreau un sfat cum sa fac sa aflu unde vreau adica ceva gen un test, ceva thinking Multumesc, dau funda :*!

7 răspunsuri:
| Șosețică a răspuns:

Eu zic sa te duci la profilul mate-info pentru ca asa poti sa te duci la orice facultate vrei, pentru ca o sa ai cunostintele necesare. Daca te duci la stiinte sociale poti sa te duci doar la facultatea de drept sau psihologie, stiinte ale naturii te poti duce la medicina, sau ceva pe agrigultura (din cate stiu) iar la filologie ori la ceva pe limbi, ori la psihologie. Deci parerea mea e sa te duci la mate-info, chiar daca e greu, eu cred ca o sa te descurici daca zici ca intri la cel mai bun liceu din oras. Acum nu stiu, ramane sa te mai gandesti. Dar cum am zis, cu mate-info poti sa intri (desigur, daca inveti) la orice facultate!

Apropo de facultate, cam ce fel de faculate vrei sa alegi? Asta conteaza mult. nu cred ca o sa reusesti nimic cu testele. dar ma rog, uite aici un test de psihologie si la sfarsit o sa iti zica meseriile care ti se potrivesc :) http://www.la-psiholog.ro/teste.php?id=51 o sa afli pe langa asta, si ce fel de temperament ai!

| davidwarner a răspuns:

Pai dupa ce iti place, eu zic sa mergi la mate info. Eu sunt la filologie pentru ca mi se parea ca inveti chestii mai uitile, gen engleza, franceza(nici mie nu imi placea in generala, dar la liceu am un super prof), istorie, geografie. Mi se par mai folositoare in viata, e parerea mea sper sa nu te superi. Dar pana la urma, fiecare cu ce ii place, cel mai importnt e sa alegi profilul care te atrage si sa ajungi sa fi interesat de ce vei studia. Succes!

| FuckSchool a răspuns:

Ai putea sa mergi la stiinte ale naturii daca iti place fizica si chimia.

| HonneOnna a răspuns:

Eu sunt la mate info la liceu si as zice ca cel mai bine ar fi sa dai tot la mate info pentru ca la filologie dai teza la latina si ai foarte mult de citit, la chimie bio ai foarte mult de invatat la bio, chimie, chimie si la stiinte sociale poate ai fi un geniu daca iei in considerare mate infolaughing
La mate info e foarte bine pentru ca faci aprofundat din toate si te ajuta mai mult pe viitor, deci ai mai multe sanse pentru facultatea la care vrei sa aplici.Nu te pripi acum sa te duci la ce.i mai usor pentru ca de asta depinde viitorul tau.

| TarjaTurunenFan a răspuns:

Filologie,acolo nu faci matematica fizica chimie sau iologie, este mult mai usor deoarece nici nu dai examen din matematica.

| ralucadumitru a răspuns:

Draga Andra...
Poti sa mergi la mate-info, ca stiu ca iti place matematica foarte mult laughing. in lice o sa ai o fie ' viata '. dar la bac o sa iti vina foarte greu. si poti sa faci ca sora mea. sa faci mate-info si sa mergi la o facultate ce nu are legatura cu matematica..ca mai ai pana o sa te hotarasti la ce facultate mergi.
Poti sa mergi la filologie, desi ai de citit in jur de 5 carti pe saptamana.
Poti sa mergi la stiinte ale naturii(bio-chimie) chiar daca o sa mananci biologia si chimia pe paine si o sa faci biologie cu domnul Ene. sad. si chimia daca o sa faci cu doamna Apostol. nu e nicio problema.
Iar la stiinte sociale e cel mai simplu, nu se invata prea multe si in + scapi de mate la bac chiar daca dai la istorie sau geografie.

Eu una m-as duce la stiinte sociale. happy

Succes! :*

| IAmSoDifferent explică (pentru ralucadumitru):

Du`te tu de nebuna, fata laughing) ti-a luat mult sa scrii laughing cand mi-ai zis ma gandeam ca scrii ceva de domn` 'padurar' care e la mate info frustrated nu ma ajuti cu nimic femeie nebuna laughing))))