| gesgdhdbdb a întrebat:

Salut, sunt clasa 8 a si ma ingrijoreaza nota pe care o voi la la examen, la simulare am luat 5.1 la mate si 6.1 la romana, as vrea sa intru la colegiul tehnic media la care s-a intrat cu media 7.77 la filologie, nu am invatat absolut nimic din clasa 5 pana acum o luna, credeti ca vor scade notele de admitere anul acesta? credeti ca este destul sa invat o ora pe zi pana la examen?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, pune mna si invata, incepand chiar de azi!
Uita de telefon, computer, jocuri sau prieteni online, ca sa ai timp 2 -3 ore pe zi, sa inveti serios, ceea ce nu ai invatat anii astia.
Sambata si duminica poti invata cate 10 ore, 5 dimineata si 5 ore dupa amiaza, ca ai 2 zile libere la dispozitie si nimic important de facut, decat sa inveti.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu e important ce credem noi, ci cat de mult esti dispus/a sa iti faci un program zilnic de lucru astfel incat sa inveti si eventual sa rezolvi macar o varianta sau doua.In felul acesta vei avea mai mare stapanire de tine si nu iti vei mai pune sperante false in ceva imposibil de controlat.Ai putea spune ca da, ca vor scadea mediile vazand ce note frumoase au fost la simulari in toata tara, dar in locul tau chiar nu m-as baza deloc pe asta.Hai curaj, nu-i deloc atat de greu cum ti se pare acum.In clasa a IX-a sau chiar in ultimul an de liceu vei rade amintindu-ti de evaluarea nationala. Spor la invatat!

| Lukasssz a răspuns:

De regula simularea e mai grea.Eu zic ca vei lua o nota mai mare la examen.

| siriusblack98 a răspuns:

De regula simularile sunt cu vreo 20-30% mai grele decat examenele indiferent ca vorbim de evaluarea nationala sau de bac. Anyway, daca tu din clasa a 5 a nu ai invatat nimic si la ora actuala esti de 5-6, nu prea ai mari sanse. Media de intrare la un liceu nu e batuta in cuie in fiecare an. Depinde strict de cati elevi se inscriu si cate locuri sunt si ce medii au respectivii. @mODIN ti-a dat exemplul potrivit " Nu e o nota anume stabilita de cineva, daca sunt 20 de locuri, iar al 20-lea are media 9.80, tu poti avea si 9.79 ca NU INTRI. " Btw, chiar, de ce doar o ora pe zi daca tu esti de maxim 5-6 si nu ai invatat nimic de 4 ani? Esti totusi pe ultima suta de metri, nu e ca si cum mai ai 1 an pana la examen.

| mODIN a răspuns:

Nu zic neaparat ca o ora pe zi cateva luni nu e suficient, dar ar cam trebui sa fi extrem de eficient cu ora aia si sa iti si mearga mintea brici.

Intrebarea mea e urmatoarea: mai sunt cateva luni pana la examene si deja intri in panica pentru ca realizezi ca esti in urma. De ce doar o ora pe zi? Ce altceva ai de facut pana la examen? Dormi 8 ore, esti la scoala 8 ore, iti mai raman inca 8 in care n-ai alta treaba decat sa inveti din urma.

Apropo, sper ca intelegi cum functioneaza faza cu media de intrare. Daca anul trecut media a fost 7.77 la profilul ala, nu inseamna ca daca tu ai media aia ai locul asigurat. Inseamna ca anul trecut ultimul om care a intrat acolo a avut media asta. Nu e o nota anume stabilita de cineva, daca sunt 20 de locuri, iar al 20-lea are media 9.80, tu poti avea si 9.79 ca NU INTRI. Se mai pot modifica lucrurile putin, dar nu cat sa ai vreo sansa cu un 5.1 si un 6.1, in nici un caz.

Nu vreau sa te panichez degeaba, dar cu notele tale daca vrei doar o ora pe zi sa-ti dai interesul, aproape sigur nu intri acolo...

| Dragobeta a răspuns:

In ultimii ani mediile de admitere sunt tot mai mari.
O ora pe zi nu ajunge.