| kameron a întrebat:

Sunt clasa 8 si ma gandesc sa dau mai departe la un liceu cu profil real (mate info), insa nu stiu daca ma descurc cu matematica(in examen am luat 6 ). Imi place foarte mult infomatica si de asemenea ma pasioneaza calculatoarele, dar punctul slab este matematica, credeti ca am vreo sansa la liceu (pe mate info) daca se practica matematica m1?

Răspuns Câştigător
| XYZ02 a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca ceea ce faci la informatica la liceu nu are absolut nicio legatura cu ceea ce ai facut pana acum sau ceea ce crezi tu ca o sa faci(o sa rezolvi probleme cu algoritmi care nu sunt chiar asa interesante).Cat despre matematica o sa fie mai greu decat la generala, se renunta la Geometrie si se introduce Trigonometria(sunt clasa a 11-a si crede-ma ca inca nu am inteles cu ce se mananca trigonometria asta), in rest la matematica nu e chiar asa de greu.
Vezi ca daca te duci pe un profil de Stiinte ale Naturii nu o sa faci absolut deloc informatica(ai o ora pe saptamana, iar ora aia cel putin la liceul meu crede-ma ca nu se face, iar din a 11-a nu mai faci absolut deloc).

2 răspunsuri:
| cosmin1324 a răspuns:

Da,dar trebuie sa te apuci sa faci exercitii daca vrei sa treci clasa la mate.Invata teoria si eventual te mai poti uita pe net ca sa inveti cum se rezolva anumite exercitii. Daca ai noroc, poate prinzi pe vreun coleg care sa te ajute daca ai nevoie.Matematica in liceu nu e grea, mai greu e dupa. Mult succes

| AdrianaDaniela123 a răspuns:

Hey
Poti merge la un liceu economic
Sigur ..se bazeaza pe algebra dar este M2 si este mai usor decat sa ajungi intr-un liceu prost pe mate -info si sa te chinui sa iei bacul