| anonim_4396 a întrebat:

Intru in clasa a9-a si nu stiu la ce profil sa merg, as vrea la mate-info da nu ma prea descurc la matematica. La examen am luat 5, 20 in schimb la celelalte materii ma descurc. Intrebarea mea este : are rost sa merg la mate-info?

Răspuns Câştigător
| Andreeea21 a răspuns:

Bună.
Îți dau un sfat, scoate o foaie de hârtie din top și un pix din sertar și împarte foaia în patru părți egale.
Pe primul loc poziționează profilul mate-info,
pe al doilea loc, filologie
pe al treilea loc, stiințe ale naturii
și pe ultimul loc, științe sociale.
Acum, caută pe internet, materiile care se predau la fiecare profil.
Notează-le pe respectiva foaie.
Bifează obiectele care ți se par ușoare și care ți-ar plăcea să le înveți. Ai nevoie de 30 minute.
Cea care acumulează cele mai multe bife per coloană, ia-o în considerare și notează-o pe o altă foaie ( pe care o împarți în două părți egale) și faci o comparație.
Spre exemplu, mate-info și științe sociale și vezi care te pasionează mai mult. Ce îți dorești după terminarea liceului cu profil mate-info/ științe sociale.
Matematică- informatică : profesor de mate, informatician, medic etc.
Științe sociale: politician, psiholog, economist etc.
Sper că ai înțeles ce am vrut să îți comunic și sper că ți-am fost de folos. ^_^

| anonim_4396 explică (pentru Andreeea21):

De la mate-info imi plac cam toate materiile in afara de matematica la care nu ma descurc si informatica pentru ca nu stiu cum este. Cea mai mare temere a mea este ca nu o sa ma descurc la matematica. Multumesc pentru sfat!

1 răspuns: