| Andrei1094 a întrebat:

Sunt clasa a 12-a si vreau sa dau la facultate la geografie in Bucuresti. Specializarile mi se par ok toate, dar normal ca am propriile preferinte.As vrea la cartografie dar am inteles ca se face si matematica(eu sunt la stiinte sociale-profil uman) si din clasa a 8-a nu am mai avut treaba cu matematica.As vrea sa stiu daca matematica ce se face acolo e "treaba serioasa" sau e ceva elementar(inmultiri, impartiri, masuratori si prostii din astea).As vrea daca se poate si cea mai mica informatie necontand specializarea, gen Cartografie, Turism, Geografie generala.
Si o a doua chestie daca e cineva la geologie ca m-ar interesa si asta dar nu mai are site.Am cautat si am intrat pe unibuc.ro dar in dreuptul facultatii de geologie scrie ca nu se mai actualizeaza site-u si nu prea gasesc informatii pe net despre asta.Multumesc.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| kameleonic a răspuns:

Eu am facut matematica decat in anul I, sunt la specializarea Stiintele Mediului. Este ceva elementar, nu se face matematica avansata. Iti recomand specializarea Hidrologie/Metereologie sau Tursim daca vrei la Geografie. La Mediu mi se pare destul de greu. Succes!

| Andrei1094 explică (pentru kameleonic):

Mersi pentru raspuns.M-am gandit la toate specializarile.La turism chestia e ca nu stiu ce as putea iesi din facultate dupa.Si la hidtologie si meteorologie m-am gandit si banuiesc ca si acolo trebuie matematica.Pe mine asta ma sperie cel mai multlaughing si mai auzisem ceva de logica parca.Asa mi-a zis profa de franceza ca pe vremea ei asa era; ca avea niste prieteni care trebuiau sa invete la logica si mate.Acu nu stiu ce sa zic mai e timp(destul de putin)dar o sa ma mai interesez.