| Lukasssz a întrebat:

Salut sunt clasa a 12a. Cand aveam 14 ani am ales un liceu care e aproape de mine, dar liceul e destul de prost adica media mea a fost 8, 50 la evaluarea nationala si a fost cea mai mare laughing, urmatoarea medie dupa mine a fost de 6 si ceva laughing. Toti anii astia am fost bucuros ca am ales un liceu care e aproape de mine, dar nu am realizat ca nu invat nimic la scoala, in mare parte din cauza profesorilor fiindca majoritatea, adica cam 80 % sunt suplinitori si nu prea dau pe la ore si invat din carti si de pe net in mare parte...ca la ore ciuciu! Media de promovabilitate la BAC nu e mai mare de 10% laughing.
Intrebarile mele sunt: pot sa ma mut din semestrul 2 la alt liceu? Mai are sens sa ma mut acum in al 12-lea ceas? Voi reusi sa recuperez "ce am pierdut "?

Răspuns Câştigător
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

De mutat nu are rost! Vorbeste cu parintii tai sa-ti gaseasca niste profesori buni pentru materiile la care ai nevoie! Esti pe ultima suta de metri, dar daca te duce capul(si pare ca te duce)si muncesti, reusesti sa iei bac-ul, mai ales daca stii deja 70% din materie! La istorie din start nu e asa greu pentru ca ai doar materia de clasa a XII-a de pregatit! La romana e mau greu putin!

30 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In clasa stati singuri si faceti orgii sexuale? Unde sant dascalii?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa te muti dar important este ca nu vei mai recupera totul. Ar fi important sa recuperezi macar materia pentru facultate. Hai sa-ti spun ceva! Am fugit la uman din cauza unui profesor de matematica, lovit in cap, care lasa corigenti si repetenti pe capete. Zicea: "N-ai nici tu, nici imparatul, bani sa-mi cumpere baiatu'. Du-te, du-te si s-a dus! Doi." Si-ti dadea doi fara cea mai mica remuscare pentru o greseala minora. In anul intai am avut noroc cu geometria la care eram as si asa am scos media 6 sau 7 cu chiu, cu vai. Fraier, n-am luat brosura de admitere (fiind sistem centralizat aprea o brosura in care erau tot ce se cerea la examene la facultate. Un exemplu: la medicina toate facultatile dadeau examen din aceeasi aceeasi biografie si scris si oral.) si asa abia in clasa a 12-a am aflat ca la armata trebuie sa dau din matematica de real. Afland asta, si la insistentele mamei mele care n-a mai vrut un ofiter in familie (tata a fost tot ofiter), am dat la filozofie pentru ca aveam oarecare inclinatie catre "negarea negatiei" cum ii zicem noi cartii de filozofie. N-am reusit (mi-a cazut ceva din Programul Partidului Comunist roman si eu nici n-auzisem de asa ceva!) si m-am dus sa ma angajez. In anii aceia se dadea un singur examen pe an, simultan la toate facultatile. Asa ca am lucrat pana in aprilie anul urmator si apoi in aprilie, mai si iunie m-am pregatit la matematica, singur (era o rusine sa iei meditatii) si am reusit. Deci daca vrei se poate. Succes!

| Lukasssz explică (pentru Salontanul):

Mersi pentru raspunsul pozitiv

| Lukasssz explică (pentru Salontanul):

Mda, la momentul la care mi-am ales liceul am fost un copil imatur, nu aveai ce sa imi ceri, doar ce imi facusem buletinul prima data laughing

| Salontanul a răspuns (pentru Lukasssz):

Asa este! Toti am fost la fel. Ne-am dus unde ne-a fost mai convenabil fara sa stim ce alegem.

| Lukasssz explică (pentru Salontanul):

Nu este problema grava, adica eu stiu cam 70% din materia pentru bac, ma gandesc ca daca eram la un liceu mai bun acum stiam chiar 90%.

| Salontanul a răspuns (pentru Lukasssz):

Te cred. M-am uitat si la raspunsurile tale si arata ca ai maturitate in ele. Asta dovedeste ca esti un baiat (aproape barbat) inteligent. Succes in viata!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, fiindca acum este foarte tarziu.
Transferurile se pot realiza numai la inceput de an scolar si numai daca intrunesti conditiile impuse de minsiterul educatiei si Invatamantului.
Te sfatuiesc totusis a pui mana serios sa inveti, chiar si in calsa unde esti, ca nu inveti in locul altora ci pentru tine.
Vrei sa lucerzi serios, atunci iei meditatii cu un alt profesor de mate romana s la ce mai dai tu diferente sau lucrezi mai mult acasa, invatand serios.
Probabilitatea de 10% a liceului tau este datorata celor 90% din elevi care invata prost, nu a celor 10% care sunt elevi buni si silitori, ca tine.
Inca un motiv pentru care nu-i bien sa te transferi acum: imposibilitatea sa te potia comoda cu profesorii noi si colegii, in jumatate de an cat mai ai pana la examen si stresul triplat din cauza acestor mutari, peste cel avut deja pentru examenele care urmeaza in vara.

| Mosotti a răspuns:

N-ai scris nici un roman, ai scris foarte bine, nu poti zice in 2 cuvinte ce necesita 20 cuvinte.
Iar daca cineva zice ca ai fi scris mult, zice ca nu-l intereseaza subiectul.

Te poti muta dupa ce trece anul. Nu cred ca te poti muta in timpul anului.
Poti recupera daca te apuci intensiv de invatat.

| Lukasssz explică (pentru Mosotti):

Mda. Ideea este ca eu stiu cam 70% din fiecare materie la care dau BAC-ul deci nu sunt 0 barat.

| Mosotti a răspuns (pentru Lukasssz):

Pai tocmai ca sti 70 %, daca bagi tare, recuperezi. Si oricum si cu 70 % iei bacul.

| Lukasssz explică (pentru Mosotti):

Corect. I-au BAC-ul si acum daca e sa il dau, dar faza e ca vreau sa merg mai departe la o facultate si de regula facultatile bune vor medii de minim 9!

| Mosotti a răspuns (pentru Lukasssz):

Pai atunci invata intensiv! Ia-ti meditatori sau ce trebuie si invata sa iei 9 la bac.

| relian a răspuns (pentru Lukasssz):

Aia cu facultatea si cu notele de la bac e ste o alta magarie, nota nu arata ce stii de fapt.
Era mai bine pe vremuri cand se da examene sa poti intra la o facultate.
Cel putin nu conta ce nota aveai la bac. Puteai sa ai 5 si intrai la fac iar altul cu 10 la bac putea sa o ia in goarna laughing
Acu te ia dupa nota de la bac.Pai mituiesc profesorii,poate ca am parinti cu bani,cunostinte,baga aia numa note bune,is AS laughing
chestia e ca dupa ce o sa faci,unde o sa lucri,cand te vad angajatorii ca esti pe linga.
RO a preluat modelul tarilor din vest,mai exact cred modelu dupa americani sau englezi, dar acolo facultatile vin si intreaba profesorii, cum sunt uni elevi la anumite materii, cum sunt in genrral, cum gandesc etc.
Asa aleg aia, nu se iau doara dupa notele de la bac.Chestia asta ar fi trebuie sa ii intereseze pe aprintii tai, asta de cand ai fost in primul an la scoala, nu acu la 20 de ani laughing acu deja vorba ta este prea tarziu.

Nu ai tu nici o vina, asa sunt toti copii, nimeni nu este curios de scoala cand este mic, poate si pentru ca profesorii nu stiu sa atraga un copil sa invete, sa il faca sa-i placa ce se face la scoala.
Parintii de asemenea nu stiu ce sa faca.Bine eu acu zic astea dupa ce am experienta laughing dupa ce am vazut, asa cum spui si tu ca de abia acu ti-ai dat seama, dar eu as sti ce sa intreb un copil, nu as sta doara in baza ca are note bune.
Notele bune nu te ajuta cine stie ce in viata.De exemplu eu am fost la scoala undeva la mediu sa zic, toti aia ce mancau cartea si numa 9 si 10 au ramas la stadiu ala laughing eu asa prostanac am ajuns sa fac si o facultate laughing asa vorba ta de unu singur am invatat cum m-a dus capu.

Asta e viata, acu mergi asa.Si eu ma gandeam la chestia asta, daca in toata lumea asta profesorii ar preda sa intelega toti, atunci poate omenirea ar fi fost mai inainte, sunt multi oameni care isi dau seama prea tarziu ca ar fi fost capabili sa faca mai mult, doar ca la timpul ala copiil fiind nu ai stiut ce sa faci.

| Lukasssz explică (pentru relian):

Chiar se poate, invat singur si pricep.Din pacate marea majoritate a profesorilor se gandesc doar la bani, cum ai zis si tu, rareori mai sunt profesori care isi fac meseria cum trebuie.

| relian a răspuns (pentru Lukasssz):

Poti invata si singur, dar iti ia prea mult timp.Plus sunt unele chestii ce nu le poti pricepe, atunci trebuie sa cauti, nu prea gasesti asa repede.Stiu ca si eu am fost in situatia asta la facultate,am incercat sa invat asa sa si pricep,acolo aveam doara cateva zile,ori o saptamana pana la examen si trebuie sa invat o jumate de carte laughing am lasat-o balta,ce intelegea era ok,ce nu retineam si mergeam asa gen poezie.

Acum ca am tim, pot cauta pe net cand am eu chef, da merge, imi explic multe chestii.
Recunosc ca f multe chestii le pricep acum, dupa scoala, dar si asa tot ia timp.Nus de ala geniu laughing dar ma invat singur, sunt chestii ce nu le gasesti nici acum explicate pe intelesul tutorara.Pt ca sunt unia,poate ca si eu sunt printre ei,care la anumte chestii pur si simplu nu is lamurit,deci a nevoie de amanunte,de explicatie f simpla,de compartie cu ceva uneori din viata de zi cu zi,abia atunci ma lamuresc.
Am cautat o chestie sa o inteleg f mult timp,faptul ca am ajuns pe aici,este pentru ca am cautat un raspuns,asa am intrat si aici,apoi nu am fost lamurit si de abia acum,dupa nu stiu cate chestii liate de la unu altul si ce mai stiam eu am pus gramada si am ajuns la o explicatie f simpla,mai simpala decat orice am vazut pe netu asta.

Dar cum zic astea iau timp, la scoala nu ai atat timp, poate doara sa gasesti pe cineva care sa stie sa explice si sa fie si dispus sa te ajute.
Am vazut o stire pe Facebook ca ar fi bagat, ori ca vor sa bage in RO armata iar obligatorie laughing
Te iau aia in armata, asa ca baga-te pe la o facultate ceva, o mai lungesti laughing

| relian a răspuns:

Nu ai pierdut nimic,daca erai la alt liceu tot la fel stiai cat stii si acum.
Si pe de alta parte stii cum e,mai bine rege in sat decat ultimu la oras laughing
Faptul ca vine un profesor si nu un suplinotor,aia nu arata mare lucru,conteaza f mult ce preda acel profesor,ca degeaba este profesor stabil daca preda exact ce scrie si in carti laughing asa din carti cum ai spus citesti si tu singur.
In toata lumea asta nu se mai preda asa cum trebuie,aia doara is fac jobu pentru bani,deci spune si el ce scrie in carti si aia e tot,nu sta ala sa se chinuie sa predea stilu ala sa pricepa toti,e prea grele si pentru ei asa ceva laughing
No sa rezolvi nimic mutandu-te.
Aud multi oameni vai ma duc la scoala X ca e mai buna.E mai buna la ce anume?
Va zic eu la cei mai buna. Oamenii au ales anumite scoli dupa ce elevi sunt pe acolo,alteori dupa cum se poarta profesorii si alte chestii de genul asta.
Dar scoala nu-i mai buna ca altundeva,doar ca is mai multi elevi din astia care pricep mai bine si mai rapid,profesorii tot la fel or sa predea.
Dar ca sa fii tu linistit, te poti muta, macar faci un test, o sa vezi la alta scoala cum preda profesorii, apoi o sa stii adevarul.

Sa stii ceva trebuie sa si pricepi, sa pricepi trebuie ca cineva sa te faca sa pricepi.Doar asa o sa retii acel lucru toata viata.

| Celcestietot a răspuns:

Tot din meditatii iei bacalaureatul, nu din clasa.

| Frank51 a răspuns:

Ți-a luat cam mult să îți dai seama, ceea ce denotă că ți-a convenit situația. Eu nu m-aș transfera. Că ai pierdut sau ai câștigat poți să știi numai și numai tu.

| Lukasssz explică (pentru Frank51):

Pai aia e faza! Pana in a 11 a mi-a coventi situatia (adolescent imatur iti dai seama), dar am inceput sa regret alegerea facuta odata ce am ajuns a 12 a!

| Frank51 a răspuns (pentru Lukasssz):

Este ilogic să spui că regreți ceva ce la un moment dat ți-a plăcut. Este ca și cum spun că regret că am mâncat o pizza delicioasă.

| Lukasssz explică:

Am scris "romanul" in graba, scuze pentru greselile gramaticale!

| Crackman a răspuns:

Nu inveti nimic decat acasa din propria vointa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, citind ce ai scris pana la prima afirmatie interogativa, pot sa iti zic ''bun venit la facultate'' laughing Asa e la facultate, man laughing
Poti, dar ar fi o prostie. Nu are sens. Nu ti baga aia minte in cap, ia si apuca te si recupereaza singur, oricum baza tu ti o pui. Vei reusi singur, daca te organizezi bine si te pui pe invatat.

| 19flo79 a răspuns:

De mutat acum, chiar nu mai are rost happy

Poti invata mai mult, sau face meditatii, la materiile care te intereseaza!

Daca iti dadeai seama prin a 10-a si te mutai era altceva.

Era o vorba, decat ultimul la oras mai bine primul la tara laughing

| Lukasssz explică (pentru 19flo79):

Pana in a 11 a mi-a convenit situatia.Acum regret, ce as mai vrea sa dau timpul inapoi...
Totusi in 3 luni as avea timp sa recuperez, zic eu.

| 19flo79 a răspuns (pentru Lukasssz):

O paranteza: Jack London a invatat timp de 4 luni, 12 ore/zi, echivalentul a 2 sau 3 ani luati de la zero, SINGUR happy A dat examenele finale pe care le-a promovat happy
Pai tu, doar sa recuperezi, poti manca toata materia. happy

La ce materii o sa dai bacul?

| Adjouma a răspuns:

Oricum la ce răspunsuri dai e clar că ești un labbar virgin vai de steaua ta. Ar trebui sa te concentrezi sa te aperi de scatoalcele colegilor care își bat joc de tine. Funda?

| Lukasssz explică (pentru Adjouma):

Ce scatoalce visezi ma tu? Daca esti tare spune-mi adresa ta, sa vezi ce buzunar iti fac la gat cu cutiul.

| Lukasssz explică (pentru Adjouma):

Sa iti i-au mortii in pu.la de **** schizofren.Bagamias ***@@ in mama ta de jeg imputit si muyst.Sa ma sl0b0zesc in gura ma-tii.Sa iti i-au toata familia in pu.la,mancamiai co@iele