| TaviOctavian a întrebat:

Sunt clasa a 7a si imi doresc sa intru in Politie. De cand eram mic ma uitam mereu la filme cu politisti si mereu ma gandeam: "Oare cum ar fi sa devin politist?" Ei bine... gandul asta ma strapunge mereu si chiar imi doresc. "Daca ai ambitie, intrii unde iti doresti".
Intrebarea mea este: Dupa ce termin clasa a 8a, vreau sa ma duc la Scoala De Agenti De Politie "Vasile Lascar", Campina. Am inteles ca se face si liceul acolo, nu?
Pai, daca se face si liceul acolo, vreau sa stiu care e media cu care pot intra. Multumesc! big grin O zi cat se poate de buna! big grin
* Dupa ce termin liceul, vreau sa intru la Academia de Politie Alexandru Ioan Cuza, Bucuresti.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, Scoala de Agenti de Politie este doar pentru cei cu liceul facut si bacalaureatul luat.
Este o scoala postliceala si se sustine examen de admitere, aproape la fel ca pentru Academia de Politie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU mai există Liceu de Poliţie!

Deci, poţi să te înscrii la ORICE liceu, să termini 12 clase, să promovezi BAC-ul şi, apoi, te poţi înscrie la o Şcoală ( postliceală ) de Agenţi de Poliţie ( pentru subofiţeri ) sau la Academia de Poliţie ( pentru ofiţeri ).

SINGURA Academie ( facultate ) de Poliţie este la Bucureşti - vezi linkul :
http://www.academiadepolitie.ro/

Mai sunt 2 Şcoli de agenţi de Poliţie :
* La Câmpina - http://www.scoalapolitie.ro/

* la Cluj - http://www.scoalapolcj.ro/

Toate cele bune.

| roberta7087 a răspuns:

Am auzit si eu ca s-a infintat si liceu la Scoala De Agenti De Politie "Vasile Lascar" dar nu stiu cand se dau probele