| Anonim56436 a întrebat:

Sunt clasa a 9-a la profilul stiinte ale naturii si as vrea sa ma transfer la mate-info in acelasi liceu. Nu imi place profilul, l-am ales mai mult pentru ca m-au impins parintii. Nici cu colegii nu prea vorbesc pe cand la clasa in care vreau sa ma mut am cei mai buni prieteni. Voi ce ziceti sa raman in clasa asta sau sa ma mut pe sem al 2-lea/in vacanta de vara. Tin sa mentionez ca cele doua clasa sunt fata in fata si probabil colegii actuali o sa ma urasca.

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Daca ai de gind sa te muti, incepe demersurile cit mai repede. Nu ai motive sa amini.
Atmosfera din clasa contribuie si ea la invatatura si din atmosfera fac parte si colegii si profesorii. Totusi nu uita ca nu faci liceul de dragul colegilor. De exemplu acolo unde materia X se preda in clasa Y care insa nu are cei mai simpatici colegi, e de preferat sa alegi clasa Y pentru interesul tau personal. Altfel, facind tot timpul genul acesta de concesii vei constata ca toti colegii si-au indeplinit interesul si te lasa pe tine in mijlocul drumului cu problemele personale nerezolvate. Crezi ca colegii draguti te vor lua acasa la ei dupa terminarea liceului? Daca te muti la Mate pentru colegi atunci te pacalesti singur. Nu te impiedica nimeni sa faci gasca cu ei in pauze si in timpul liber. Cind eram in liceu "gasca" era din toate clasele paralele plus anii mici si mai mari. Din clasa mea aveam un singur prieten. Am supravietuit.
Ideea ca te vor uri colegii actuali e infantila. Ai o explicatie serioasa si dimplomatica sa le stingi "ura": nu ti se potriveste materia.
Succes!
P.S. Ura este un sentiment puternic negativ care in mod sigur depaseste intensitatea pentru situatia pe care o descrii tu.

1 răspuns:
| ziftode a răspuns:

Https://www.tpu.ro/utilizator/abhbza/intrebari/
daca pui aceeasi intrebare de 3 ori nu o sa primesti un raspuns mai repede!