| ParadoxRO a întrebat:

Salut
Sunt clasa a XII-a,dau bacul la romana, mate si biologie
La biologie dau din clasa a 9-10, animala,vegetala și incă n-am reusit sa gasesc daca e sa invat

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi Programa ( în vigoare ) la linkul :
http://www.ebacalaureat.ro/......4-766.html

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre BAC-ul din 2016 în Ordinul M.E.C.Ş. nr. 5080/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......ional-2016

http://subiecte2016.edu.ro/2016/bacalaureat/index.html

| Zeed123 a răspuns:

Invata celula. Tot ce tine de celula/ Forma lor. Celula procariota si eucariota. Organitele celulare comune tuturor celulelor care sunt: reticulul Endoplasmatic rugos si neted, Ribozomii,
Dictiozomii,
Lizozomii,
Centrozomii,
Mitocondria
apoi organite specifice anumitor celule care sunt:
Neurofibrilele
Corpii NISSL (tigroizi)
Miofibrilele
Invata si cilii si flagelii, incluziunile ergastice. Apoi organite specifice celulei vegetale:
Cloroplaste
Cromoplaste
Leucoplaste
Fazele Fotosintezei. intuneric/lumina
ADN-ul, ARN-ul, Difuziunea apei, Osmoza
Turgescenta
Transportul activ
Transportul vezicular: Endocitoza/Exocitoza
Diviziunea celulelor: Interfaza, Profaza, Metafaza, Anafaza, Telofaza
Meioza cu Profaza 1, Metafaza 1, Anafaza 1, Telofaza 1 apoi Profaza 2, Metafaza 2, Anafaza 2, Telofaza 2.

Asta e doar ce ai de invatat din clasa a 9-a si mai sunt chestii doar ca nu mi le amintesc asa bine

| AC4S4 a răspuns (pentru Zeed123):

In clasa a Xa sunt:

Tesuturile, Functia de Nutritie, Functia de Reproducere, Functia de Relatie, si mai era ceva dar nu mai stiuhappy