| Bloock a întrebat:

Salut, sunt clasa a XII-a și am acumulat pana în prezent 110 absente(absolut toate cu scutire de la medic motivate) din diferite probleme personale și medicale. Directoarea îmi poate de mustrare scrisa/ preaviz/aviz de exmatriculare sau sa îmi înghețe anul? Dau funda, mulțumesc!

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Redau din Statut: "Art. 21 (Preavizul de exmatriculare)
(1) PREAVIZUL DE EXMATRICULARE se întocmeşte de către profesorul diriginte, pentru elevii care
ABSENTEAZĂ NEJUSTIFICAT 20 DE ORE la diferite discipline de studiu sau 15% DIN
TOTALUL ORELOR DE LA O SINGURĂ DISCIPLINĂ/MODUL, CUMULATE PE UN AN
ŞCOLAR, se semnează de către acesta şi de director. Acesta se înmânează elevului şi, sub semnătură,
părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal.
(2) Sancţiunea se consemnează în registrul de evidenţă a elevilor şi în catalogul clasei şi se menţionează
în raportul consiliului clasei la sfârşit de semestru sau de an şcolar.
(3) Sancţiunea, însoţită de scăderea notei la purtare, se validează în consiliul profesoral, la propunerea
consiliului clasei.
Art. 154. (1) ROFUIP
(2) Sancţiunea nu se aplică elevilor din învăţământul obligatoriu.
Art. 23
(1) Exmatricularea cu drept de reînscriere în anul şcolar următor în aceeaşi unitate de învăţământ
şi în acelaşi an de studiu, se aplică elevilor din ciclul superior al liceului şi din învăţământul
postliceal, pentru abateri grave, prevăzute de prezentul act normativ sau de Regulamentul de
organizare şi funcţionare al unităţii de învăţământ, sau apreciate ca atare de către consiliul profesoral
al unităţii de învăţământ.
(2) Sancţiunea se aplică şi pentru un număr de cel puţin 40 de absenţe nejustificate din totalul
orelor de studiu sau cel puţin 30% din totalul orelor la o singură disciplină de studiu/modul,
cumulate pe un an şcolar.
(2) Dacă abaterea constă în absenţe nemotivate, sancţiunea exmatriculării se poate aplica numai dacă,
anterior, a fost aplicată sancţiunea preavizului de exmatriculare (!).
(3) Sancţiunea se consemnează în registrul de procese-verbale al consiliului profesoral, în catalogul clasei,
în registrul de evidenţă a elevilor şi în registrul matricol.
(4) Sancţiunea se comunică de către directorul unităţii de învăţământ, în scris elevului şi sub semnătură,
părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal.
(5) Sancţiunea, însoţită de scăderea notei la purtare, se validează în consiliul profesoral, la propunerea
consiliului clasei."
Avand 110 absente vei repeta anul sau pleci. Invatamantul este obligatoriu pana la clasa a X-a inclusiv.

| Violleta2022 a răspuns:

Cu atatea scutiri medicale, anul va fi amanat medical si il poti repeta la anul.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"Directoarea îmi poate de mustrare scrisa/ pre aviz/aviz de exmatriculare sau sa îmi înghețe anul?"

NU, nu poate! (diriginta clasei se ocupă de absențe și note la purtare, nu directorul școlii)

Dacă sunt motivate, nu se întâmplă absolut nimic!

În cadrul cursurilor, profii te vor evalua, la fel ca și pe ceilalti colegi, care au frecventat cursurile zilnic. Deci, trebuie să recuperezi foarte mult.

Încă ceva...
Dacă erai bolnav, printr-o cerere scrisă la directiune, ai fi putut solicita să îți desfășori orele in sistem online.

| LordCristobal a răspuns:

Eu stiam asa:daca ai peste 10 absente iti poate scadea nita la purtare iar la peste 40 risti sa fii exmatriculat.
Dar daca absentele tale sunt motivate nu ai nicio problema.

| blairelovesmusic a răspuns:

Daca erau nemotivate, putea sa iti puna. Dar sunt motivate, deci nu poate sa-ti faca nimic.

| Salontanul a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Citeste Statutul Elevului si Regulamentul de Organizare si Functionare a Invatamantului Preuniversitar Art. 21 si 22.

| LittlePoppy a răspuns:

Accept ca ti-ai facut rost de motivari. Cateva medicale, multe... "personale" (cum or fi alea?).
Intrebarea este daca vei putea obtine note si medii de trecere cand tu ai lipsit atat de mult si nu ai invatat nimic.
Cu sau fara mustrarile directoarei, tot vei repeta anul.

| StupidCucumber a răspuns:

Din câte știu, doar dacă erau nemotivate.

| Salontanul a răspuns (pentru StupidCucumber):

Nu scrie asa in Statutul Elevului si Regulamentul de Organizare si Functionare a Invatamantului Preuniversitar Art. 21 si 22.

| adevarullumina a răspuns:

Cum dracu ai 110 absente scutite