| pasha17 a întrebat:

Salut sunt clasa IX si profesoara de chimie vrea sa ne de-a un test din toata materia..Imi puteti spun ce lectii ar trebui sa invat..Precizez ca sunt clasa a IX (9).

Răspuns Câştigător
| ellaaaaaaa a răspuns:

Eu zic sa te uiti peste fiecare si sa iti notezi pe 2-3 foi..formulele si ce ti se pare mai important. apoi te uiti putin pe ele si le retii. depinde daca va da teorie sau probleme. daca ai nevoie de ceva te pot ajuta cu raspunsuri legate de materie. Funda

| pasha17 explică (pentru ellaaaaaaa):

Profesoara a spus clar probleme...iar eu nu ma pricep la chimie...Ce forumule ar trebui sa invat.Am ajuns la lectia Cristalohidratii.

| ellaaaaaaa a răspuns (pentru pasha17):

Sa stii formula numarului de moli: v(u ala cu codita) = m/A
m=masa de substanta
A=masa moleculara adica numerele care le gasesti in tabelul periodic
nr lui Avogadro care este A=6, 023 * 10 ^ 23. care il folosesti ca sa afli din numarul de molecule. numarul de moli.
sa stii despre structura invelisului de electroni..straturile
1s,2s,3s...
sa stii cateva reactii pe care le ai si tu prin caiet. de exemplu
co2+h20->h2co3
no2+h2hirohno3+hno2
so2+h2hiroh2so3
so3+h2hiroh2so4
cl2+2kbr->2kcl+br
fe+cl2->fecl3
naoh+hcl->nacl+h2o
ce crezi tu ca ar putea sa iti dea..nu am de unde sa stiu ce ti-a predat
si poate te-as fi ajutat mai mult daca eram pe a 9-a..acum sunt a 10-a si fac organica. Funda daca vrei

| pasha17 explică (pentru ellaaaaaaa):

Ai funda..ms esti o draguta :*

| ellaaaaaaa a răspuns (pentru pasha17):

Pentru putin. sper ca te-am ajutat cat de cat..si totusi cand mai ai nevoie de ceva legat de chimie sau orice. poti sa ma intrebi. mersi de funda

7 răspunsuri:
| Aventador91 a răspuns:

Cele care vi le-o predat, poate?

| pasha17 explică (pentru Aventador91):

Vreau esentialu am peste 30 de lectii in caiet sunt foarte sigur ca nu o sami de-a lucurarea din 30 de lectii... Orele la mine in liceu sunt de 35 de minute si avem o singura ora.

| Aventador91 a răspuns (pentru pasha17):

Incearca definitiile la reactii (exoterma, endoterma...) sa stii in mare despre tabelul lui Mendeleev si cateva formule de substante (NaCl, H2So4, etc.) in rest cum o zis ella, invata ce e mai important.