| deeah2elen a întrebat:

Sunt din Bucuresti si dupa toata nebunia cu examenele *unde la matematica am dat-o in bara rau*, am inceput sa-mi pun ceva intrebari: am dat bilingvul la engleza si as vrea sa intru la mate-info intensiv engleza.Am aptotudini la info, chiar si ECDL-ul, ma pricep la soft-uri, la programe, sa creez filmulete si vreau sa ma canalizez spre animatie.Ma rog, sa nu deviez subiectul.
Ideea este ca nu ma impac cu matematica deloc dar sunt buna la info si totusi imbratisez limbile straine, romana si istoria. Ce ar trebui sa fac?
Din cauza notei la mate ma gandesc sa dau la mate-info engleza la Eminescu sau Alexandru Ioan Cuza *ar fi cam departe deoarece stau in sectorul 4 * si ar fi si Basarabul.
Nu vreau sa dau la bilingv filo si nu vreau nici intensiv filo, daca dau la real si bacul va fi mai greu si nu mai am decat 1 saptamana pana trebuie sa optez.
Va rog din tot sufletul, imi puteti da un sfat sau o sugestie cum mi-as putea gasi profilul? *precizez ca sunt dispusa sa muncesc si niciodata nu am facut cunostinta cu repetentia sau corigenta si nici nu am de gand sa aflu*

Răspuns Câştigător
| Moderator a răspuns:

Matematica de BAC de la mate-info, adica M1 este extrem de grea. Sfatul meu este sa nu te duci la mate-info daca nu stapanesti matematica, altfel vei pica bac-ul ca restul. Informatica din liceu nu are nicio legatura cu ce ai zis tu ca vrei si iti place sa faci. Astea le inveti singur acasa.

5 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Pei... eu am trecut a10a la mate info. eu una am avut probleme cu informatica laughing. insa am trecut cu bine. parerea mea este ca la mate info ar trebui sa se duca persoanele care nu sunt nevoite sa toceasca lectiile acasa, care prind totul din clasa. asta e parerea mea. conteaza foarte mult si ce profi o sa ai. eu am diriga de mate si ne-a ajutat mereu foarte mult. bafta :*.

| PrecioussGirl a răspuns:

Eu pusesem 100 de optiuni laughing. mama era prea ingrijorata sa nu cumva sa raman pe dinafarahee hee. primele 20 sa fie liceele si profilurile la care vrei sa intri. thinking eu am intrat din prima...

| PrecioussGirl a răspuns:

Crede-ma atunci cand o sa vezi ca esti in preg sa ramai la materia respectiva sa vezi ce te pui cu burta pe carte. asa am facut eu... nu am invatat cand trebuia si la sfarsitul anului sa vezi ce invatam. am obs ca la liceu le place profilor sa ne tina in suspans pana in ultima suta de metri laughing.

| deeah2elen explică:

Multumesc.am pana acum 70 de licee si ma gandesc sa pun toate profilele...si daca pic la mate info intensiv engleza si nu fac fata, sa ma transfer la filo...

| deeah2elen explică:

Da si eu sunt in aceeasi situatie.btw au ales ai mei sa merg la matematica rolling on the floor asa ca ma rog de pe acum sa nu dau nas in nas cu repetentia